Film / seriál

Chce mě  zabít vlastní tělo

Chce mě  zabít vlastní tělo

Poté, co přežila nejtěžší měsíc svého života, se novinářka Susannah Cahalan zasadila o to, aby se o její vzácné autoimunitní chorobě vědělo co nejvíc. Podle jejích knižních vzpomínek vznikl i film Mozek v plamenech.

Susannah má život před sebou a vykročila do něj pravou nohou. Úspěšně dostudovala, osamostatnila se od rodičů, našla si byt přímo v New Yorku, zamilovala se do sympatického hudebníka Stephena a získala vysněnou práci v prestižních novinách New York Post. Všechno jí klape dokonce i v zaměstnání: „nafasovala“ milou kolegyni Margo a šéf je na ni sice přísný, ale věří v její schopnosti.

Na rodinné oslavě jejích jednadvacátých narozenin však nad idylou přelétne první mráček: Susannah nedokáže sfouknout svíčky na dortu. V následujících dnech začne zažívat podivné „záseky“ v soustředění, klidně i uprostřed rušné ulice. Cítí se jako při chřipce, pozoruje na svém těle vyrážky, které jiní nevidí, má i sluchové halucinace. Lékař ale při vyšetření neobjeví nic neobvyklého. Situace se vyhrotí ve chvíli, kdy mladá novinářka zapomene na důležitý rozhovor se senátorem. Pozuráží jeho i jeho tiskovou mluvčí a v práci si zadělá na pořádný problém. Do věci se konečně vloží znepokojení rodiče i přítel Stephen, který situaci doposud přehlížel…

Chloë Grace Moretz projde věrohodnou proměnou od krásné dívky až po stvoření v katatonickém stavu

Susannah Cahalan sepsala své zážitky z doby, kdy se jí před očima bortil její dokonalý svět, ona nevěděla proč a nikdo jí nedokázal pomoct, a v roce 2012 vydala knihu Brain on Fire, která se stala bestsellerem. Práva na zfilmování vzpomínek o dva roky později zakoupila známá herečka Charlize Theron (Atomic Blonde, Šílený Max: Zběsilá cesta, Oscar za drama Zrůda). Ve filmové adaptaci původně měla mít také roli, ale nakonec se jí pro nedostatek času vzdala a projektu se věnovala jako koproducentka. Silný příběh přitáhl i další zvučná jména – třeba kanadskou herečku Carrie Anne-Moss (trilogie Matrix) nebo komika Tylera Perryho, jenž si projekty coby jeden z nejlépe placených lidí v americkém showbyznysu může vybírat skutečně svobodně a ne na základě honoráře. Mozek v plamenech velmi autenticky dokumentuje průběh Susanniny choroby a její dopad na dívčin život. Jako by projevy záhadného onemocnění nebyly dost omezující samy o sobě, mladá žena je frustrovaná i tím, že ji žádný z doktorů nebere vážně. Nejprve její potíže přičítají únavě, stresu z práce a nadužívání alkoholu, později se v bezradnosti ohánějí bipolární poruchou či schizofrenií.

Herečka Chloë Grace Moretz, která ve snímku ztvárnila právě Susannah, projde věrohodnou proměnou od krásné, mladé a nadšené dívky přes uzlíček neštěstí až po stvoření v katatonickém stavu; protože se kamera od herečky téměř neodlepí, musel pro ni být takový výkon rozhodně náročný. Obrat k lepšímu přijde až s lékařem Najjarem, který se s povrchními diagnózami nespokojí a rozhodne se záhadnému onemocnění přijít na kloub. Susannah byla teprve 219. osobou, které byla vzácná autoimunitní choroba vedoucí k mozkovému zánětu diagnostikovaná správně. Díky její knize, jež o poruše rozšířila povědomí, měly tisíce pacientů s podobnými potížemi snadnější cestu k léčbě.

Chloë Grace Moretz

Americká herečka a modelka je už od útlého věku spojená s horory, thrillery a jinými „nedětskými“ žánry. Začínala ve snímku 3:15 zemřeš, proslavila se rolemi v akčních komediích Kick-Ass, zazářila v remaku Carrie. Umí se ale i rozněžnit, třeba v hřejivé podívané Hugo a jeho velký objev.

Zajímavosti

Hlavní roli novinářky Susannah Cahalan měla původně ztvárnit Dakota Fanning, z časových důvodů však z projektu odstoupila.

Přestože se celý film odehrává v New Yorku, natáčel se drtivou většinou v kanadském Vancouveru – včetně scény, kdy hlavní hrdinku málem přejede typický newyorský taxík.

Koukněte i na

Čas probuzení

V nemocnici Bainbridge skupina nemocných encefalitidou leží už roky v katatonickém stavu. Dokáže je zapálený doktor Sayer probudit? Výborné drama s Robinem Williamsem snímal kameraman Miroslav Ondříček.

V moci ďábla

Emily přichází z klidného venkovského prostředí do velkoměsta studovat na vysoké škole. Začne ale trpět děsivými záchvaty. Jde o nervové onemocnění, nebo nábožensky založenou dívku posedl ďábel?

Mozek v plamenech

Film / seriál
Hodnocení FDB 64,4 % Hodnocení redakce
Foto FilmBox, Profimedia.cz

Režie Gerard Barrett

Scénář Gerard Barrett

Obsazení Chloë Grace Moretz, Thomas Mann, Richard Armitage, Carrie-Anne Moss, Jenny Slate, Tyler Perry, Alex Zahara

Délka 88 min.

Rok 2016

FilmBox sobota 8. 12. Můj TV program Součást balíčků: Digital, Flexi 10, Kombi, Komplet, Multi a Smart

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC