Matrix

Film, který nejen že se stal kultovním v zásadě v okamžiku své první projekce, ale především biják, u kterého je velice těžké rozhodnout, která jeho složka uhrane diváka víc. Děj je umístěn do budoucnosti, která není jen děsivým výplodem fantazie scénáristů a režisérů v jednom, Andyho a Lany Wachowských, je zároveň nebezpečně přesnou metaforou: v budoucnosti je svět ovládán stroji, které se člověku vymkly z kontroly, ovládly jej, takže lidská rasa je už jen pouhou zásobárnou biologické energie.

Otupělost lidí a jejich nechuť s takovým postavením cokoli udělat je dána právě Matrixem – počítačovým simulátorem, který v myslích lidí vyvolává představy reálného života, ve skutečnosti však lidská těla leží v jakési život zajišťující kapalině. Své životy si jen představují podle toho, kam je Matrix pustí a zavede. Ovšem klasický sci-fi námět je prodchnut ještě též principy akčními, to totiž ve chvíli, kdy se hlavní hrdina, v Matrixu počítačový expert Thomas Anderson i hacker  Neo (Keanu Reeves) setkává s krásnou i uhrančivou Trinity (Carrie-Anne Moss), která jej zasvěcuje do toho, jaký život ve skutečnosti žije.... Neo se rozhoduje jen chvíli a nakonec se přidává k malé skupince lidí, kterou vede charismatický Morfeus (jako vždy klidný, rozvážný a okouzlující Laurence Fishburne). Neo se tak dostává do chudobných sice, ale svobodných prostor skutečných lidí, je postupně zbaven všech tělesných spojnic s Matrixem a může začít jeho cesta: za proniknutím do chyb v Matrixu, za rozřešením otázky, jestli právě Neo je tím vyvoleným. Problémem ovšem je, že pohyb mezi světem Matrixu a reálným světem je už příliš těsně propojen, což znamená, že pokud tě zabijí ve virtuálním světě Matrixu, umřeš doopravdy, takže tady končí legrace a začíná jít o opravdový život... 

Film je dokonale zvládnutý i technicky: zpomalené i zrychlované scény dokonale simulují představu Matrixu, tedy něčeho smyšleného, pouze na základě vjemů vsugerovaných mysli člověka: film si hraje s tím, že je filmem. To je podpořeno jak hereckými výkony, ve kterých se vyznamenávají i představitelé antagonistických postav, a to zejména skvělý, chladnokrevný a emocí zbavený Hugo Weaving v roli agenta Matrixu Smitha, jehož hlavním úkolem je zneškodnit skupinu povstalců.

Další hodnotou filmu je nespočet hlášek, za všechny zmiňme jen jednu: když se Neo dostává ve světě Matrixu k věštkyni, aby zjistil, je-li skutečně vyvoleným, potkává se s mladými adepty vyvolenosti, kteří se od dítěte učí rozumět mezerám v Matrixu. Když se Neo dívá na malého chlapce, který pohledem ohýbá lžičku, chlapec se na něj usměje a řekne: „Ta lžička tady není.“ 

Je pochopitelné, že Matrix neunikl ani hledáčku porot. Získal Oscara za film, zvukové efekty, vizuální efekty a zvuk. A to dokonce v konkurenci do té doby v oblasti triků a efektů neporazitelných Hvězdných válek.

Obsazení

Režie

Andy Wachowski, Lana Wachowski.

Scénář

Andy Wachowski, Lana Wachowski. 

Kamera

Bill Pope 

Hudba

Don Davis 

Hrají

Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving, Gloria Foster, Joe Pantoliano, Belinda McClory, Robert Taylor, Anthony Ray Parker, Ada Nicodemou, Paul Goddard, Julian Arahanga, Marcus Chong, Matt Doran, Marc Aden Gray. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC