Novinky

Zde najdete vždy čerstvé zprávy ke všemu, co se týká Skylinku.

Hrajte Fantasy ligu a poskládejte si vlastní tým z hvězd, které znáte ze světa Premier League.

01.08.2022   |   Programová


V našem týmu se to vášnivými hráči jen hemží. Patří sem například Zdeněk Zlámal, Sonia Krajčová, Jiří Hošek, Karel Häring, Martin Minha nebo Karel Tvaroh. Chcete se k nám přidat? Stačí si stáhnout aplikaci nebo navštívit oficiální webové stránky Premier League.

Pokud už jste zaregistrovaní jako čeští nebo slovenští občané a máte svůj tým, automaticky se připojíte do naší CANAL+ Sport Ligy - oficiální československé soutěže. Na celkového vítěze nově vyhlášené ligy čeká odměna v podobě zájezdu na Premier League.. Ti zkušenější z vás mohou následujících pár řádků hravě přeskočit a rovnou se přihlásit do naší soutěže. Ale i pro vás jsme text okořenili několika užitečnými tipy, které by neměly vaší pozornosti uniknout. Dovolte nám naservírovat základní informační kuchařku.

Fantasy Premier League je celosvětový fenomén, který zprudka nabírá na popularitě. Do posledního ročníku zasáhlo už přes 9 milionů nadšenců ze všech světových koutů. Mimochodem, jednalo se o desetiprocentní meziroční nárůst. Fantasy Premier League je virtuální hrou, ve které se odráží reálné dění z vyprodaných arén Premier League. Pokud si potrpíte na sledování nejvyšší anglické fotbalové ligy, hraní Fantasy posune vaši vášeň k ostrovnímu fotbalu na ještě vyšší level. Ovšem varujeme vás předem: “Fanta”, jak ji podomácku říkáme, je ohromně návykovou záležitostí.

Po snadné a bezplatné registraci se stanete manažerem vlastního virtuálního celku složeného výhradně z fotbalistů Premier League. Od této chvíle máte jedinou misi: Získat od svých svěřenců co nejvíc bodů do celkového pořadí. Čím více se zadaří vašim hráčům a jejich celkům, tím více body budete na konci každého kola odměněni. Jak přesně se ve hře udělují body prozradíme za chvíli.

Podle nás je Fantasy liga zřejmě tou nejspravedlnější fotbalovou soutěží na světě. Ptáte se proč? Nehledě na výsledky z předchozích sezón, osobní reputaci nebo snad reálných finančních možností soutěžících manažerů, na začátku každého ročníku startují všichni od nuly. Každý obdrží totožný virtuální balík peněz, každý má nárok na svých 15 svěřenců a každý by teoreticky mohl vyrukovat do úvodních kol s totožnou sestavou. Nikdo samozřejmě netuší, co následujících 38 kol nabídne. S pořadím zahýbe prvek náhody, manažerské intuice a strategického myšlení.

Game on!

Každý manažer od začátku disponuje rozpočtem 100 milionů liber, který má pro nákup 15 hráčů. V FPL jsou ceny fotbalistů nastaveny podle kvality daného hráče a podle zájmu hrajících manažerů. Jinými slovy, momentální hodnota fotbalisty je založená na jeho aktuální výkonnosti, všeobecných předpokladech a popularitě mezi manažery.

Na úvod se tak ocitnete ve Fantasy supermarketu, kde najdete přehledně čtyři regály: s brankáři, obránci, záložníky a útočníky. Má to dobrý důvod: Při skládání nákupního lístku je totiž zapotřebí dbát na jednotlivé posty, nemůžete do týmu naráz přivést například 5 brankářů, nebo naopak pouze dva obránce. Vaše patnáctičlenná sestava musí v každém případě obsahovat dva brankáře, pět obránců, pět záložníků a tři útočníky. Dalším z důvodů, který činí Fantasy tak zábavnou, je pravidlo, které zakazuje ‚vlastnit‘ více než tři hráče z jednoho klubu pro jednotlivá hrací kola. Takže zapomeňte na to, že byste složili tým výhradně z hráčů Liverpoolu a Manchesteru City. Na to byste stejně neměli dostatek zdrojů.

Nastal čas podívat se detailně na to nejdůležitější: Jak získat body?

Prakticky jakýkoliv významnější zápis hráče do statistik je odměněn určitým bodovým přídělem. Pokud se váš útočník v zápase dvakrát prosadí, jeho celek vyhraje a vyhlásí ho mužem utkání, můžete se radovat z vysokého skóre. Pokud váš brankář vychytá nulu a vytasí při tom i několik klíčových zákroků, solidní bodová odměna ho nemine. Jelikož jde o fotbal, o drahocenné body můžete během zápasů také relativně snadno přijít. Pokud se vám například některý ze svěřenců vykartuje a zamíří předčasně do sprch, nemine vás penalizace. Pokud obranná řada s vaším stoperem inkasuje, může to nekompromisně srazit na kolena vaše víkendové vyhlídky.

I ve světě Fantasy platí, že čas představuje peníze. Bod se přičte každému hráči, který se na trávníku v daném kole objeví aspoň na vteřinu. Pokud chcete nárokovat body dva, musí váš virtuální svěřenec odehrát alespoň 60 minut. Aby toho nebylo málo, samotná FPL pak ještě nejlepším hráčům zápasu přiděluje bonusové body. I ty mohou ve finále rozhodnout.

Jak vytvořit sestavu?

Jakmile se vrátíte z hráčského supermarketu s nadupaným košíkem 15 plejerů, přichází na řadu strategie. Vaším cílem je vytvořit si výchozí základní jedenáctku pro 1.kolo a rozdat klíčové role (kapitán, zástupce kapitána, pořadí hráčů na lavičce). Základní sestava musí být složena z jednoho brankáře, aspoň tří obránců, tří záložníků a jednoho útočníka. Zbytek je čistě na vaší manažerské fantazii, citlivém odhadu a větší či menší porci štěstí.

Narozdíl od reality, které diktuje termínová listina přestupových oken, váš Fantasy kádr nemusí mít nikdy konečnou podobu. V zásadě budete směřovat za pravým opakem. Před každým hracím týdnem Premier League máte prostor k provedení personálních změn, které můžete dle svých zdrojů a časových možností promýšlet až do oficiální uzávěrky. K té dochází vždy 90 minut před výkopem prvního duelu z tzv. hracího týdne.

Ačkoli svému mužstvu můžete v průběhu ročníku dopřát libovolný počet změn, má to jeden zásadní háček: Za každý transfer nad rámec těch “volných” se platí tou nejcennější položkou - vašimi nahranými body v tabulce. Přestupová politika je tak z hlediska dlouhodobého úspěchu vašeho mužstva naprosto klíčová. Každý týden automaticky obdržíte jeden volný transfer. Takový transfer si lze ušetřit, ale více jak dva na svém kontě mít nemůžete.

Už se chytáte? Přihodíme koření…

To představují ve spižírně Fantasy takzvané „chipy“. Jedná se o povolený doping, kterým se můžete posilnit v té nejvhodnější chvíli. Jednotlivé bonusové nástroje slouží k taktizování a v rámci kompletní sezóny jsou vysoce limitované. Použití “chipů” je výhodné důkladně promyslet. Celkem tři ze čtyř můžete využít pouze jednou za celý ročník a žádné dvě karty se nedají použít naráz v jednom hracím kole.

Pokud hrajete Bench Boost, započítají se vám pro dané kolo i body od hráčů na lavičce. Ti totiž za normálního stavu vychází bodově naprázdno, respektive jejich výdělek se vám do tabulky nezapočítá. Triple Captain dovede ztrojnásobit získané body vašeho kapitána, jehož nahrané skóre se v běžných kolech zdvojnásobí. Free Hit umožňuje pro jedno hrací kolo kompletní výměnu celého kádru, ale po odehraném kole se vrátí zpět vaše výchozí sestava.

A v neposlední řadě máte k dispozici oblíbenou Wildcard. Ta vám umožní trvalé beztrestné přebudování celého kádru. Tahle speciální karta je celou hráčskou komunitou považována za tu vůbec nejmocnější. Možnost na totální rekonstrukci můžete využít hned dvakrát za celou sezonu. Jednou v první polovině ročníku, jednou ve druhé.

Pokud jste dočetli až sem, gratulujeme vám k nabytí informačního přehledu! Stojíme na prahu nové sezony. Ročník 2022/23 bude opět řádně specifický. Jednu ze zásadních novinek představuje trvalé uvedení pěti střídání, což je o dvě více, než tomu bylo v uplynulém ročníku a po většinu novodobé éry. I taková zdánlivě nevinná změna může zásadně překopat způsob promýšlení strategie.

Dalším specifikem nadcházející sezóny je blížící se katarské MS, které Premier League nekompromisně pošle do premiérové pětitýdenní zimní hibernace, kterou si anglická liga odkroutí od poloviny listopadu do 26. prosince (Boxing Day).

Ještě před úvodním kolem Premier League, které je na programu od 5. srpna, pro vás připravujeme první díl Fantasy Show. Ta bude vycházet pravidelně každou středu exkluzivně na CANAL+ Sport.

Hraní Fantasy je napínavé a vysoce návykové. Vaše víkendové sledování Premier League získá nový rozměr. Na anglický fotbal začnete nahlížet jinak, komplexněji.

Vidíme se na startovních značkách 4. srpna! :-)

© 2020 Canal+ Luxembourg S. à r.l. - Všechna práva vyhrazena
Skylink® je obchodní značka vlastněná Canal+ Luxembourg S. à r.l.
se sídlem Rue Albert Borschette 4, L-1246 Luxembourg
R.C.S. Luxembourg: B 87.905