Film / seriál

Beowulf opět zachraňuje Dánsko

Beowulf: Návrat do Shieldlandu

Beowulf, staroanglický epos, který se již několikrát objevil na plátnech kin, se dočkal nového zpracování. Tentokrát se jedná o minisérii z dílny britské ITV. Oproti předchozím verzím se můžete těšit na další postavy, více detailů a moderní efekty. Pokud jste vyznavači dramat žánru fantasy, je to seriál právě pro vás.

Tak jako v původní básni i v novém seriálu se Beowulf odehrává v Dánsku pátého století. Opět se zde objevuje hrdina, který má zachránit království před monstrem Grendelem. Ve třinácti dílech minisérie se proto můžete těšit na prvky fantasy, dramatu a nebude chybět ani akce.

Do seriálu tvůrci investovali sedmnáct milionů britských liber a snaží se divákům přinést nový pohled na klasický příběh o 3 182 verších. Autoři nešetřili na CGI ani na ostatních efektech a je to znát. Jedná se totiž vskutku o efektivní podívanou, kde se neplýtvá drahocennou stopáží na zbytečné krvavé detaily, nebo sexuální podtóny. I proto si seriál mohou užívat všichni členové rodiny. Každý si v něm zkrátka najde to své.

Beowulf: Návrat do Shieldlandu rozšiřuje původní zápletku, která byla již několikrát zfilmovaná o nové postavy a dějové linky, tím zajišťuje nepředvídatelnost děje a nestane se tedy, že by divák věděl, jaká scéna bude následovat, jak tomu často bývá u filmů a seriálů podle knižní předlohy. Každému sice nemusí být po chuti fakt, že k původnímu eposu, který pojednával i o reálných postavách skandinávské historie, přibylo množství zcela nereálných a nepravděpodobných postav, nicméně v minisérii to funguje bez větších zádrhelů.

Na rozdíl od asi nejznámějšího zpracování příběhu o Beowulfovi, kde mohli diváci vidět třeba Anthonyho Hopkinse a Angelinu Jolie, v seriálu podobné hvězdy stříbrného plátna nenajdete. Liší se prostě celý přístup, neobjeví se zde tedy ani technika „performance capture“, která hrála ve filmové verzi velkou roli. I díky tomu, že seriál potřebuje v každém díle dostatečně gradovat, aby si udržel pozornost diváků, připravili si autoři dostatek pod-příběhů, které dokreslují celou atmosféru starodávného severu.

Ačkoliv se šíří stále více zprávy o tom, že celý seriál skončí první sérií, rozhodně se jedná o počin, který stojí za zhlédnutí. Beowulf: Návrat do Shieldlandu by na první pohled mohl mířit na stejnou cílovou skupinu jako seriály typu Vikingové, nebo dokonce Hra o trůny. Ve skutečnosti, zejména kvůli absenci explicitního násilí a otevřené sexuality, si Beowulf najde fanoušky hlavně u mladších diváků. Tím se zařadí spíše na rovinu Letopisů rodu Shannara.

Se stále větší popularitou fantasy žánru, ať ve filmu, nebo v seriálech, se rozhodně můžeme těšit na spoustu dalších podobných děl. Scenáristům Michaelovi A. Walkerovi, Jamesi Dormerovi a dalším, kteří se na jednotlivých epizodách podíleli, určitě patří respekt za kvalitní práci a dobré tempo děje. Stejně tak režisérovi Jonu Eastovi a všem hercům, v čele s Keiranem Bewem v titulní roli. Beowulf má tu výhodu, která je však zároveň nevýhodou, že se jedná o velmi známý příběh. Proto se bezpochyby objeví množství diváků, kteří budou tvůrcům vyčítat, že se nejedná o převyprávění se stoprocentní přesností. Pokud ale netrváte na pedantním kopírování předlohy do posledního písmenka, přináší Beowulf: Návrat do Shieldlandu zábavnou fantasy podívanou na nejeden televizní večer.

Více najdete v tabletovém magazínu, který je dostupný pro iOS a Android, nebo pro PC.

Beowulf: Návrat do Shieldlandu

Film / seriál
Foto FilmBox

Režie Jon East

Scénář Michael A. Walker, James Dormer

Obsazení Kieran Bew, Joanne Whalley, Ed Speleers…

Délka 13×46 min min.

FilmBox Premium HD neděle 11. 12. Můj TV program Satelitní televize: Flexi 10, Kombi, Kombi+ a Komplet

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC