Vikingové

Seriály vycházející z reálných historických pramenů a utvářející si je podle svého přesvědčení patří v poslední době k tomu nejpopulárnějšímu na trhu seriálů s historickou tématikou. I režiséři Johan Renck a Ciaran Donnelly v tomto ohledu vsadili na jistotu a když se rozhodli natočit film vracející se k fenoménu starověkých Vikingů, oslovili úspěšného scénáristu známého z Tudorovců, nebo Camelota Michaela Hirsta.

Ten se jim odvděčil poutavou ságou o nejslavnějším Vikingovi všech dob, potomkovi samotného vládce všech vikinských bohů Odina, Ragnara Lothbroka (Travis Fimmel). Zpočátku se série rozjíždí poměrně pomalu a dlouho trvá, než si zvykneme na charakter hlavního hrdiny, který není jen válečným hrdinou a neohroženým bojovníkem, ale také ochranitelem a důsledným udržovatelem vikinských tradic. Jendou z podstatných složek je tak jeho vztah k božstvům všeho druhu. Nicméně dominantní složkou zůstává precizní pohled doprostřed krvavých bojů, kterými musí Ragnar Lothbrok projít, než se může stát tím, kdo Vikingy sjednotí pod svojí vládou.

Seriál akcentuje některé základní hodnoty, které nebývají s vikinskou kulturou spojovány úplně pokaždé: kromě známých hrdinství, odvahy, touhy zemřít za slávu v boji, je to i rovnostářství (proto hlavnímu hrdinovi trvá tak dlouho, než se k moci dostane, a nejde mu vlastně ani tak o moc, jako spíše o sjednocení Vikingů, kteří se tak mohou stát ještě silnějším národem než doposud) a výrazné postavení žen. Ty to nejsou jen stafáží, případně aktérkami milostných a sexuálně orientovaných scén, které jsme už v historických seriálech začali pokládat za samozřejmé. Mají moc intrikovat, podílejí se aktivně nejen na skrytých plánech, ale jsou schopné nebát se a brát meče do svých rukou se stejnou odvahou, jako jejich muži.

Co ještě podtrhuje poutavost Vikingů, je herecké obsazení. Režisér Johan Renck sáhl po méně známých tvářích a ty se mu odvděčily velmi plastickými, přesvědčivými výkony. Neplatí to jen pro hlavního hrdinu, kterého hraje Travis Fimmel takovým způsobem, že ani na chvíli nevíme, jestli svého protivníka vyzdvihne mezi své vyvolené, nebo mu sekerou pocuchá žebra. Výborní jsou též Ragnarovi komplicové i protivníci, jako např. Katheryn Winnicková jako Lagerta, nebo třeba Clive Standen jako Rollo. Ve výsledku tak máme další historickou ságu, ve které se odvaha mísí s láskou, intrikami, nenávistí, ale správná strana po útrapách a zvratech dojde svého cíle.   

Obsazení

Režie

Johan Renck, Ciaran Donnelly.

Scénář

Michael Hirst

Kamera

P.J. Dillon

Hudba

Trevor Morris 

Hrají

Travis Fimmel, Katheryn Winnick, Clive Standen, Gustaf Skarsgård, Jessalyn Gilsig, George Blagden, Jefferson Hall, Alyssa Sutherland, Maude Hirst, Alexander Ludwig, Linus Roache, Donal Logue, John Kavanagh, Cathal O'Hallin, Cormac Melia, Nathan O'Toole, Gaia Weiss, Thorbjørn Harr, Edvin Endre, Ruby O'Leary, Gabriel Byrne, Amy Bailey, Elinor Crawley, Vladimír Kulich, Jouko Ahola, David Wilmot, Matt Ryan, Morgan C. Jones, Michelle Beamish, James Flynn, Morten Suurballe, Billy Gibson, Kevin Durand, David Murray, Ben Robson, Amber Jean Rowan, Ivan Kaye, Niamh Algar, Moe Dunford, David Pearse, Lalor Roddy.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC