Dokument

Odhalené opice

Odhalené opice

Ať už je člověk dílem božím, nebo za vším stojí evoluce, jisté je jen jedno, na planetě Zemi nežije sám a s přírodou i  živočichy je těsně propojen.

Za naše nejbližší příbuzné se pokládají lidoopi, každý z nás by proto mohl směle tvrdit, že má rodinné příslušníky doslova rozesety po celém světě – tetičku v Indii a bratrance ze třetího kolene zase v Jižní Americe. Tak jednoduché to samozřejmě není, ovšem jisté podobnosti mezi námi lidmi a mnohými lidoopy si nejde nevšimnout a je lhostejné, jestli se budeme zabývat šimpanzi, nebo paviány. Jen málo z nás však o nich ví víc než jen to, jak vypadají a kde žijí.

Třídílný dokument vás proto postupně seznámí s vybranými „příbuznými“ napříč celou Zemí. Začneme v Tichém oceánu, kde se na zoubek podíváme orangutanům. Věděli jste, že se každé ráno myjí? A co vlastně dělají zbytek dne? Do naší velké rodiny patří i vyznavači nevázané zábavy, a to šimpanzi bonobo. K jedněm z nejrozšířenějších lidoopů pak patří makakové, na které můžete narazit v Asii i Africe, a když říkáme narazit, tak to myslíme doslova. Patří totiž k těm zvířatům, která si zamilovala život ve městech. Uvidíte, že s okatými a huňatými opicemi všeho druhu má člověk opravdu společného víc, než si myslíme.

Odhalené opice

Dokument
Foto Viasat Nature
Viasat Nature úterý 26. 9. Můj TV program Součást balíčků: Flexi 10, Kombi, Komplet, Multi a Smart

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na