Dokument

Děsivé podmořské stroje smrti

Tichá válka: Bitvy pod hladinou moře

Studená válka zuřila také hluboko pod hladinou světových oceánů.

Ve druhé polovině 20. století spolu obě supervelmoci soupeřily na všech frontách, nejnebezpečnější však byly závody v jaderném zbrojení. Vedle počtu nukleárních hlavic hrála klíčovou roli také schopnost jejich okamžitého nasazení kdekoliv na světě. Balistické rakety a dálkové bombardéry přitom možná byly méně hrozivými nosiči apokalypsy, než stíny tiše plující pod hladinou.
 
Štěpením jádra poháněné ponorky byly a jsou používány k „lovu“ cizích ponorek či k výsadkům speciálních jednotek. Za studené války však vyzbrojeny jadernými hlavicemi měly především zastrašovat protivníka. S nákladem, který mohl spálit celý svět na troud, se mohly více či méně nepozorovaně vynořit kdekoliv. S ohledem na nepředstavitelně ničivou sílu jejich zbraní a obrovskou mobilitu jde nejspíš o nejsmrtonosnější zbraňové systémy, které lidé kdy postavili. 
 

Rovnováha strachu

Svým způsobem se však strategické ponorky zasloužily o to, že se studená válka nikdy nestala horkou. Pomáhaly udržovat patový stav mezi oběma bloky, protože žádná strana nemohla zničit všechny nepřátelské jaderné zbraně na jednou. Po útoku by nešlo zabránit odvetě z mořských hlubin, která by i na útočníka snesla nukleární katastrofu.
 
Bylo to však právě ve světových oceánech, kde docházelo k těm nejkritičtějším setkáním po zuby ozbrojených protivníků. Ta ve své době však zůstala veřejnosti na obou stranách konfliktu utajena, a dodnes mnoho z těchto incidentů zůstává jen málo známých či prozkoumaných. Mimochodem i velká část vážných nehod jaderných reaktorů se udála právě na palubách ponorek.
 
Hrozivě fascinující příběh amerického, britského a sovětského podmořského studeného válčení vypráví seriál, který obsahuje také mnoho poprvé zveřejněných svědectví z první ruky. Díky nim přináší jedinečný vhled do náročného života na palubě těchto smrtících strojů. Využívá vizuálně působivé rekonstrukce a archivní záznamy, kterými přivádí k životu podmořské honičky a špionážní operace, které uvedly svět na pokraj jaderné války.

Tichá válka: Bitvy pod hladinou moře

Dokument
Foto Viasat
Viasat History středa 5. 8. Můj TV program Satelitní televize: Flexi 10, Kombi, Komplet, Multi a Smart Internetová televize: Kombi, Multi a Smart

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC