Film / seriál

Náš vůdce: Když se experiment zvrtne

Náš vůdce

Že byste se nikdy nenechali zmanipulovat do násilí na nevinných lidech, za žádných okolností neoblékli černou uniformu s umrlčí lebkou? To si jedna třída středoškoláků myslela také.

V roce 1967 to v Americe vřelo. Vrcholil boj za zrovnoprávnění lidí tmavé pleti i proti válce ve Vietnamu. Nositeli společenských změn byli mladí lidé, kteří si nechali růst demonstrativně dlouhé vlasy a žili verše Boba Dylana nebo Jima Morrisona. Květinová mládež těžko mohla pochopit, jak se generace jejich rodičů a prarodičů mohly dobrovolně vydat v nesvobodu a ve jménu nějakých absurdit páchat strašlivé zločiny.
 
Větou „my bychom tohle nikdy neudělali“ odbyla Rona Jonese i jeho třída, učiteli však zněla povrchně a povýšeně. Svým žákům na střední škole v kalifornském Palo Altu se rozhodl dokázat, že každý je všeho schopný. Příští hodina proto připomínala spíš vojenský výcvikový tábor. Jones nařídil, že všichni musí sedět rovně a plně se soustředit na látku. Kdo nespolupracoval nebo se Jonesově autoritativnímu vystupování smál, byl potrestán dalšími úkoly a zesměšněním. 
 

Jak vzniká fanatická vlna

Učitele překvapilo, jak rychle se nový režim ujal, a rozhodl se pokračovat. Před další hodinou po třídě rozvěsil plakáty s heslem „Síla disciplínou, síla společenstvím, síla akcí, síla hrdostí.“ Třída už není bandou znechucených puberťáků, řekl svým žákům, ale hnutím jménem Třetí vlna. Venkovní svět upadá do sobectví a chaosu, ale oni jej zachrání, jsou k tomu vyvoleni. Ve škole i mimo ni se budou zdravit zdviženou paží.
 
Třída se přitom proti Jonesovi nevzbouřila, na třetí hodinu experimentu naopak přišli noví studenti a ještě ten večer hnutí narostlo na 200 členů. Všichni dostali členské průkazy a úkoly, například kreslení plakátů či bránění ostatním studentům ve vstupu na Jonesovy hodiny. Učitel se nestačil divit, když za ním studenti sami od sebe začali chodit a hlásit přestupky svých spolužáků proti pravidlům hnutí. 
 
Čtvrtý den experimentu jim oznámil, že jsou součástí celoamerického hnutí, které následující den veřejně oznámí svoji existenci a lídra, kandidáta na prezidenta. Nadšení žáci tedy připravili velké shromáždění ve školní tělocvičně a poslušně čekali na svého vůdce. Jak to dopadlo, se dozvíte ve filmu, který v září vysílá stanice FilmBox, podobných pokusů každopádně proběhla celá řada.

Náš vůdce

Film / seriál
Hodnocení FDB 78,3 %
Foto Profimedia.cz

Režie Dennis Gansel

Obsazení Jürgen Vogel, Frederick Lau, Max Riemelt, Jennifer Ulrich, Christiane Paul, Elyas M‘Barek, Jacob Matschenz, Max Mauff, Cristina do Rego, Ferdinand Schmidt-Modrow, Amelie Kiefer, Odine Johne

Délka 110 min.

FilmBox Extra HD sobota 20. 9. Můj TV program Satelitní televize: Flexi 10, Kombi, Kombi+, Komplet a Multi

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC