Film / seriál

Jestřábi

Jestřábi
Skylink Live TV

Sledujte na AMC na skylink Live TV Sledovat

Co byste dělali, kdyby vám zbývaly poslední měsíce života? Jsou dvě možnosti, buď budete čekat na smrt, nebo si ještě něco užijete.

Filmů na podobné téma bylo natočeno poměrně hodně, ale tento snímek z konce 80. let, kde si hlavní role střihli Timothy Dalton, Anthony Edwards, Janet McTeer a Camille Coduri, bývá neprávem opomíjen. V hořkosladké roadmovie se vydáte na cestu Evropou do amsterdamských nevěstinců, kde si dva nemocní přátelé, právník a bývalý atlet, chtějí naposledy užít života plnými doušky. Plány jim sice trochu naruší dvojice mladých dívek, ale nakonec cokoli je lepší, než být jen polomrtvým tělem na nemocničním lůžku, které odevzdaně čeká na kmotřičku smrt.

Sebevražda z tebe udělá mrzouta... Všechny sebevraždy jsou mrzuté

Souhra protikladů

Bancroft (Timothy Dalton), coby úspěšný právník, který bere spoustu věcí kolem sebe za naprostou samozřejmost, si po zjištění diagnózy myslí, že jde jen o špatný vtip. Komu by se také chtělo věřit větě: „Zbývá vám posledních pár měsíců života.“ Se svým parťákem Deckerem (Anthony Edwards) se setká náhodou. Amerického fotbalistu mu prostě přidělí na pokoj, protože i on si vyslechl onu větu... Z původně nesourodé dvojice se stávají sehraní parťáci, kde Bancroft obstarává většinou intelektuálně náročnější úkoly a Decker je zase cosi jako jeho ochránce, osobní stráž. Mohli by propadnout depresím, uzavřít se před světem a jen se stále dokola ptát: „Proč zrovna já?!“ Jenže v Jestřábech se stane pravý opak.

To život umírá poslední

Jako kdyby jim s náhle zkrácenou délkou života rapidně vzrostl smysl pro humor. Teď si mohou dovolit všechno. Třeba povečeřet ve snobské restauraci v nemocničních mundůrech s klaunskými nosy. Však co, zajít si sem podruhé už stejně nestihnou. Chvílemi je těžké najít rozdíl mezi zábavou vyvěrající z touhy po životě a prachobyčejným šílenstvím. Nakonec ukradnou sanitku a vyrazí do Amsterdamu „za holkama“. Je to možná poslední zoufalý pokus, kterým si chtějí potvrdit, že do rakve ještě nepatří. A světe div se, nakonec dojde k zázraku a dříve trochu protivný Bancroft se dokonce zamiluje.

Překvapení jménem Dalton

Jestli si Daltona pamatujete jen jako suchopárného agenta 007, v Jestřábech vás přesvědčí, že je to opravdový pan herec. Dokáže střídat herecké polohy a blížící se smrt v jeho podání je vlastně docela sympatická. Dalton je naprosto přirozený a role šašků mu sedí rozhodně víc než neodolatelných svůdců. Stejně tak Edwards se svou postavou postupně dozrává a z neotesaného mladíka se stává opravdový muž. Z partnerek je nejvýraznější Janet McTeer, coby těhotná tichá žena, která je však pro muže stále velmi přitažlivá.

Všechno je to jako boj s větrnými mlýny, čas neúprosně letí a osudy hlavních hrdinů se pomalu naplňují. Ovšem na rozdíl od novějších snímků bez přehnaného sentimentu a srdceryvných závěrečných scén. Britové prostě nejsou tak kýčovitě emotivní jako Američané.

Zajímavost

Některé písně k filmu složil Barry Gibb z Bee Gees.

Jestřábi

Film / seriál
Hodnocení FDB 73,3 % Hodnocení redakce
Foto AMC

Režie Robert Ellis Miller

Obsazení Timothy Dalton, Anthony Edwards, Janet McTeer, Camille Coduri, Jill Bennett, Robert Lang, Pat Starr

Délka 105 min.

Rok 1988

AMC středa 30. 1. Můj TV program Satelitní televize: Kombi+, Kombi+ Apple TV+, Komplet, Multi a Premium Internetová televize: Kombi+, Kombi+ Apple TV+, Kombi+ HBO, Multi a Premium

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC