Sport

Miliony diváků a fotbalová atmosféra. I takové jsou šipky

Miliony diváků a fotbalová atmosféra. I takové jsou šipky
Skylink Live TV

Sledujte na Sport 1 HD a Sport 2 HD na skylink Live TV Sledovat

S šipkami se v nějaké formě setkal snad každý z nás. Jako malé děcko, tehdy ještě s gumovými přísavkami místo hrotů, v rámci soutěžení na školních akcích či dětských dnech a v neposlední řadě jako s ideální zábavou po třetím pivu v lokálně příslušném non-stopu.

Ale dnes se budeme bavit o trochu jiné aktivitě. Když jsme na Sport 1 HD zhlédli šipky poprvé, je to už nějaký ten pátek, říkali jsme si: jasně, vedle fotbalu, hokeje a dalších veskrze mainstreamových aktivit, je potřeba poslat do éteru něco netradičního, sofistikovaného a relativně klidného. Pozor, to poslední kritérium jsme skutečně netrefili.

Už při zhlédnutí prvního zápasu totiž začnete nasávat neuvěřitelnou atmosféru, kterou souboje na této vrcholné úrovni mají. Tisíce diváků, kteří nesedí bezhlesně a bez hnutí a jen tiše pozorují přesné vrhy na terč. Kdepak, v publiku najdete Spidermana či Batmana i s rodinami, dívky v bikinách či fanoušky s maskami svých oblíbených hvězd na obličeji.

Mistrovství světa v šipkách BDO je vrcholná akce pořádaná silnou organizací British Darts Organisation. Vše začalo v roce 1978 a s podporou Světové šipkové federace turnaj nabýval na rozměrech i atraktivitě. V roce 1994 ovšem nastal vnitřní rozkol a znepřátelená frakce pod názvem Světová rada pro šipky (nyní Professional Darts Corporation) se rozhodla pořádat své vlastní výroční mistrovství světa PDC konané obvykle před verzí BDO na konci prosince a začátkem ledna každého roku.

BDO ale tento rozkol ustálo a funguje zdárně do dnešních dnů. Poprvé se šampionát konal v nočním klubu Heart of the Midlands v anglickém městě Nottingham. Následující rok se přestěhoval do klubu Jollees Cabaret Club ve Stoke, kde zůstal až do roku 1985. Od roku 1986 do roku 2019 se konal ve venkovském klubu Lakeside ve Frimley Green v Surrey a počínaje rokem 2020 se turnaj přesouvá do světoznámého klubu Indigo v zábavní čtvrti O2.

Mistrovství světa BDO pravidelně sledují tisíce lidí přímo v Londýně, další miliony diváků ovšem nalezneme před televizními obrazovkami takřka všude. Ono když se vám potká ve finále ikona tohoto sportu, Angličan Scott Waites a třeba Nizozemec Richard Veenstra, je to jako když si to ve finále světového šampionátu ve fotbale rozdá Brazílie s Argentinou, je to opravdu kult. Navíc zájem o šipky se podařilo dostat na všechny kontinenty. Vždyť jen u nás má Český šipkový svaz tisíce členů a pořádá turnaje na mnoha výkonnostních úrovních.

Šipkařský sport je již dávno úplně něčím jiným než jen pouhou hospodskou zábavou. Na stanicích Sport 1 a 2 HD můžete od 4. do 12. ledna 2020 sledovat Mistrovství světa organizace BDO ze slavné londýnské O2 arény.

Při každé hře se dva hráči střídají v hodech na terč, který je vzdálen přesně 237 cm ve výšce 173 cm. Střídají se v jednotlivých kolech, dokud některý z hráčů nesplní podmínky hry, nenasbírá stanovený počet bodů a nevyhraje. Jedné hře se říká též „leg“.

Terč a současný systém číslování vynalezl v roce 1896 tesař Brian Gamlin ze severoanglického města Bury (Lancashire). Po několika pokusech ho vylepšit a nahradit jiným, byl v sedmdesátých letech uznán jako oficiální norma. Podle uznávaného serveru www.sipky.cz existuje prý 121 645 100 408 832 000 možných variant umístění čísel.

Základním rozdělením šipek na dvě varianty jsou hroty. Podle tvrdosti hrotu a druhu terče, na který se hází, se šipkový sport dělí na tzv. Softy a Steely. Ocelové (steelové) hroty se používají v klasické variantě šipek, při které se hází na terč ze sisalových vláken. Plastové (softové) hroty se používají v elektronické (moderní) variantě.

BDO World Darts Championship 2020

Sport
Foto Sport 1 a 2, FREEPIK
Sport 1 HD a Sport 2 HD sobota 4. 1. Můj TV program Satelitní televize: Kombi+, Kombi+ Apple TV+, Komplet, Multi, Premium a Smart Internetová televize: Kombi+, Kombi+ Apple TV+, Kombi+ HBO, Multi, Premium a Smart

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC