Sport

Emoce, nebo informace? Divák chce obojí!

Premier League – přímé přenosy
Skylink Live TV

Sledujte na CANAL+ Sport na skylink Live TV Sledovat

Co obnáší kvalitní komentář anglické Premier League? Máte nejraději, když o komentátorovi, stejně jako o rozhodčím zápasu, v podstatě ani nevíte, nebo dáváte přednost silné osobnosti, která utkání dává řadu procent navíc?

Když člověk pročítá reakce diváků z řad fotbalových fanoušků na odkomentované zápasy, tak pochopí, že všem se zavděčit opravdu nelze. Zpětnou vazbu „dávejte do toho víc emocí“ střídá mail s nadpisem: „Neprožívejte to tak!“ Prosbu divačky, která touží v přenosu slyšet silné příběhy z rodinné historie hráčů neutralizuje přání, aby zajímavá akce nebyla story o zesnulém trávníkáři jakkoli rušena. No a třeba proti apelu náctiletého výtečného angličtináře, který touží po výslovnostech rodilých mluvčích, stojí petice kolektivu školní jídelny, která volá po počešťování všech těch Grealishů, Jesusů a podobných cizáků. Jak z toho ven? 

Fotbal se za posledních 30 let neskutečně změnil, a to nejen co do sportu samotného, ale taky z pohledu diváků a televizních komentátorů. V 80. a ještě 90. letech měli novináři obrovskou informační převahu. Seděli na truhlici s pokladem jménem informace a statistiky, jimiž diváci prostě nedisponovali. V roce 2022 už tenhle monopol absolutně neplatí. Kdokoli si může najít údaj o tom, jaké číslo bot má asistent kouče Liverpoolu a že nejlepší střelec Bournemouthu propadl na základce z biologie. 

Oslnit informací je tak najednou velmi složité až téměř nemožné. Vynikající komentátor ale holé informaci dá kontext, a hlavně má dar či zkušenost vypustit ji v okamžiku, kdy divákovi údaj nevyletí druhým uchem okamžitě ven. Načasovat krátké vyprávění přitom není vůbec snadné a často se stane, že než stihnete dokončit výtečný příběh, peláší vám někdo sám na branku a už se k pointě nikdy nedostanete. 

Vynikající fotbalový průvodce v sobě taky dokáže potlačit jisté „jájinkovství“ a touhu ukázat lidem, co všechno o týmech na obrazovce ví a dokázal si před vysíláním zjistit a nastudovat. Mimochodem, píšete nám, zda bychom nemohli zápasy Premier League v jedné stopě vysílat s původním anglickým komentářem. Smlouva s anglickou soutěží nám to bohužel zakazuje.

CANAL+ Sport má dva hlavní komentátory, Čecha Jaromíra Bosáka a Slováka Matúše Lukáče. Oba jsou z úplně jiného těsta a oba jsou přitom výborní. Za jedno kolo Premier League sestávající z 10 utkání si mezi sebou rozdělí většinou polovinu zápasů. Je to pořádný zápřah, protože i když nejlepší a nejdražší fotbalovou ligu světa průběžně sledujete z hodně velké blízkosti, příprava na jeden zápas zabere řadu hodin, nemluvě o schopnosti se posléze na výkon psychicky zkoncentrovat. 

Standardem naší televizní stanice je komentovat zápasy PL sólově, na jeden hlas. Uměli byste si ale představit dvojici komentátorů či kombinaci komentátor – spolukomentátor? Pokud ano, mělo by to být vždy duo Čech-Čech, resp. Slovák-Slovák, nebo si umíte představit i česko-slovenskou dvojici? Napište nám, jsme zvědaví na vaše názory!  

Premier League

Sport
Foto Profimedia.cz
CANAL+ Sport pondělí 19. 9. Můj TV program Satelitní televize: CANAL+, Kombi+ a Komplet Internetová televize: CANAL+, Kombi+ a Kombi+ HBO

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC