Sport

Co může fotbalový reportér vyčíst z rozsvíceného okna?!?

Premier League – sport
Skylink Live TV

Sledujte na CANAL+ Sport na skylink Live TV Sledovat

Může zaseklý fax ovlivnit průběh a výsledky Premier League? No to si pište! V anglické nejvyšší soutěži vrcholí letní přestupové období a je to velmi podobné drama, jaké se odehrává na trávníku.

První září není jen den, který působí žaludeční neurózu školákům a školačkám, ale rovněž okamžik, kterým letos v Premier League končí letní přestupové období. Kdo chce pak hráče prodat či koupit, musí počkat až do ledna. Poslední hodiny, kdy se letní „transfer window“ zavírá, přitom patří k tomu nejzábavnějšímu, co špičkový anglický fotbal nabízí. 

Jasně, fanoušci jsou primárně nejraději v hledišti na zápase, případně sledují hypnotizováni fotbalová klání u televizní obrazovky, ale sledování přestupových spekulací, šeptand, náznaků a dotažených trejdů je podívaná, kterou lidé kolem ostrovních fotbalových médií dotáhli k dokonalosti. Přímé televizní přenosy a online zpravodajství během tzv. Deadline Day, dne, kdy se přestupové okno zavírá, mívají rekordní čísla. 

U sídel či tréninkových center podupávají reportéři, kteří sice mají naprosté minimum informací, ale z jednoho rozsvíceného okna v kanceláři sportovního ředitele dokážou vydedukovat, že ten či onen klub ještě „po někom jde“. Armáda reportérů pak sleduje nádražní a letištní haly, kdy přítomnost dobře zamaskovaného hráčského agenta dokáže uvolnit lavinu spekulací. I snímek ovesné kaše na Instagramu se bere jako zajímavé vodítko, že dotyčný má potenciálně blízko přestupu do Anglie. Když mu navíc kaši zalajkuje jeho spoluhráč z reprezentace, který už v Premier League nastupuje, jako by už byla ruka v rukávě. 

I když se o půlnoci přestupové okno skutečně „zabouchne“, ještě řadu hodin žije naděje fanoušků, že se toužebně očekávaný přestup nakonec podařilo dotáhnout. V minulých letech několik klubů, hráčů a manažerů zažilo infarktové situace, jestli fax s registrací odešel před půlnocí a dorazil na správné místo. Mimochodem od užívání faxů se už mezitím upustilo. U Premier League se po odchodu Spojeného království z Evropské unie navíc znovu vrátil „filtr“ v podobě potřebného pracovního povolení londýnského ministerstva vnitra, což u mladých talentů představuje dodatečnou překážku. 

Premier League letos kopíruje evropský trend a přestupové období končí o půlnoci z 1. na 2. září, ale nebylo tomu tak vždy. Řada manažerů ale v posledních letech tlačila na to, aby transfery skončily dřív, než sezóna odstartuje. Měli pocit, že příchody a odchody v probíhajícím ročníku destabilizují kabinu a něco na tom určitě bude. V Anglii se letos nejvíc „rozšoupli“ v Nottinghamu, kde řecký majitel Evangelos Marinakis zakoupil trenéru Stevu Cooperovi 16 (!) posil, což navíc nemusí být konečné číslo. Nás by samozřejmě potěšilo, kdyby se v Premier League na poslední chvíli rozrostly řady českých a slovenských fotbalistů, ale zatím to v tomto směru moc nadějně nevypadá.  

Premier League

Sport
Foto Profimedia.cz
CANAL+ Sport čtvrtek 1. 9. Můj TV program Satelitní televize: CANAL+, Kombi+ a Komplet Internetová televize: CANAL+, Kombi+ a Kombi+ HBO

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC