Dokument

Divoká Kolumbie

Kolumbie

Další z výpravných seriálů National Geographic Channel, který přináší úchvatné záběry divoké přírody i všemožných zástupců zvířecí říše. Tentokrát se jeho tvůrci vydali na jihoamerický kontinent.

Kolumbie je velmi rozmanitá země, kterou protíná rovník, její pobřeží omývají dva oceány – Pacifický a Atlantický, stejně tak zde najdete zasněžené vrcholky Andských velehor, jako rozlehlé tropické pralesy podél mohutné Amazonky.

Je to zkrátka země kontrastů a také stále nedotčených oblastí, kterých už dnes mnoho nenajdete. Díky tomu kolumbijská příroda stále ukrývá mnoho zcela unikátních rostlin i živočichů. V deštných pralesech  můžete kupříkladu narazit na nejjedovatějšího obratlovce na zemi – pralesničku strašnou. Tato drobná, asi pět centimetrů velká žabička by mohla působit docela roztomile. Její výrazné zbarvení, mátově zelená, sytě žlutá nebo oranžová, však všechny ihned varuje, že s touhle „hopsandou“ žádná sranda nebude. Její jed bohatě stačí na infarkt deseti až dvaceti lidí. K dalším klenotům mezi zvířaty patří delfínovec amazonský. Tento sladkovodní delfín je trochu samotář, ovšem také on vyniká svou barevností, která se pohybuje od růžovošedé až po šedočernou. A co by byla Jižní Amerika bez kajmanů. Ti kolumbijští jsou možná trochu sečtělejší než ostatní, neb mají přídomek brýloví. Knihu by sice zhltli nejednu, ale žádné prudce intelektuální zájmy u nich nehledejte. Za vše může hřeb, jenž mají mezi očima a slabě tak připomíná obroučky brýlí.

Amazonka je prostě neuvěřitelně rozmanitá a jinak tomu není ani v případě And, mlžných lesů na svazích těchto hor či na mořském pobřeží. Pokud se chcete seznámit s exotickou Kolumbií blíže, určitě si nový seriál nenechte ujít.

Více najdete v tabletovém magazínu, který je dostupný pro iOS a Android, nebo pro PC.

Divoká Kolumbie

Dokument
Foto Nat Geo Wild

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC