Dokument

Bitva u Stalingradu

Bitva u Stalingradu
Skylink Live TV

Sledujte na Spektrum HD na skylink Live TV Sledovat

Každá válka má své rozhodující okamžiky. Většinou se jedná o kruté bitvy, které sice zvrátily dosavadní vývoj, ale nechaly za sebou tisíce obětí.

Jednu takovou bitvu vám přiblíží dokumentární seriál Bitva u Stalingradu. Ta trvala dlouhé měsíce a ty nejzásadnější a nejkrutější boje se odehrály na přelomu roku 1942 a 1943. Hitler byl na začátku 40. let přesvědčen, že může dobýt nejen celou Evropu, ale že si dokáže podmanit také celé Rusko. Napoleonsky neohroženě vtrhl na území svého původního spojence a zdálo se, že jeho plány vyjdou. První náraz přišel u Moskvy, do níž se (stejně jako Napoleon) nedostal, a tak se rozhodl směřovat na jih na Kavkaz, kde se nacházely zásoby ropy. Jenže do cesty se mu postavilo jedno město. Město nesoucí jméno Hitlerova protivníka, Stalingrad. Zpočátku se zdálo, že Stalingrad bude srovnán se zemí a německé jednotky spolu s rumunskými, maďarskými a italskými velmi rychle dosáhnou kýženého cíle. Ve zruinovaném městě se však odmítala vzdát především 62. ruská armáda. Po měsících krvavých bojů o každý dům se nakonec podařilo Rusům německé jednotky obklíčit a do zajetí padlo více než 90 000 vyhladovělých a zubožených německých vojáků. Ztráty však byly obrovské na obou stranách. Nejlítější bitva druhé světové války stála život neuvěřitelný milion lidí.

Bitva u Stalingradu

Dokument
Foto Spektrum
Spektrum HD pondělí 16. 12. Můj TV program Satelitní televize: Flexi 10, Kombi, Kombi+, Komplet a Multi Internetová televize: Kombi+ a Multi

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC