Sabrina, tajemství mladé čarodějnice: Dobré čarodějky se vracejí

  • Pro děti
  • Autor Petr Světlík
  • Foto Disney Channel

Čarodějnici si nejspíš představíme jako zlou bábu s bradavicí na nose a černou kočkou kolem krku, jak vaří lektvar z můřích nožek a žabích očí. Přes populární kulturu se však dnes prosazuje i docela jiný pohled na čarodějnictví.

K nejčastějším schopnostem přisuzovaným čarodějnicím patří záškodná magie, tedy kletby a uhranutí, také věštění a někdy dokonce nekromancie čili probouzení mrtvých. Už od starého Řecka si však tato hrůzyplná představa konkurovala s přesně opačnou pověstí.
 
Snad ve všech kulturách totiž žily moudré a vážené ženy, šamanky, které znaly léčivé vlastnosti rostlin a radily lidem s trápeními na duši. I v Bílých Karpatech ještě do nedávna přežívala tradice bohyň, kterou se podařilo úplně vymýtit až nacistům a komunistům. 
 
Vědění a rituály, jejichž kořeny sahaly hluboko do pohanských dob, však v našich končinách nejvíce potírala římskokatolická církev. Kouzla a věštění nejenže nabourávaly její monopol na spirituálno, mužům v sutanách také vadila představa silné ženy, která se nenechá spoutat přísnou morálkou doby.
 

Podivný kult

Za teorii o pohanském původu evropského čarodějnictví byla britská antropoložka Margret Murray zprvu vysmívána, pozdější výzkum jí ale dal zapravdu. Její myšlenky navíc daly vzniknout jednomu z největších novodobých pohanských náboženství. Kult jménem Wicca kombinuje evropské předkřesťanské tradice s prvky New Age a praktikuje jej na osm set tisíc lidí převážně v anglicko-jazyčných zemích.
 
Nejde přitom o žádné satanisty, ale naopak o bílou neboli lidem prospěšnou magii. Takto fenomén čarodějnictví ostatně nahlíží i většina filmů a seriálů posledních deseti, dvaceti let. Zpravidla se neodehrávají v chaloupce na kuří nožce, ale v současném světě, který čarodějnice ochraňují před všemožnými démony.
 
Již klasickým je komiks z šedesátých let o čarodějnické učednici Sabrině, která právě objevuje svoje magické schopnosti a učí se je ovládat. Podle tohoto námětu vzniklo hned několik seriálů pro mladé, přičemž globálního úspěchu se dočkal hraný seriál z devadesátých let, i poslední, počítačově animované zpracování, které má v červenci českou premiéru na Disney Channel.

Sabrina, tajemství mladé čarodějnice

Ne 13. 07. 2014
Uvidíte na Disney Channel součást balíčků Multi a Kombi

Režie Trevor Wall

Délka 22 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac