Pro děti

Mickeyho klubík: Proč se nebát Halloweenu

Mickeyho klubík

Halloween je dalším kulturním importem ze zámoří, ale na rozdíl od Santa Clause nekonkuruje středoevropským tradicím ani není plytce komerční jako Valentýn. A svítící dýně navíc vypadají dobře.

Anglosaský svátek připadá na posledního října, ostatně název Halloween vznikl zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy předvečer Všech svatých. Vznikl z pohanského svátku jménem samhain, oslavy začátku keltského nového roku. Tato noc značila přechod mezi létem a zimou, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Keltové věřili, že se duše zemřelých vracejí mezi lidi, proto připravovali večeři i pro zesnulé příbuzné a malovali si obličeje, aby se ochránili před zlými duchy.
 
V odlehlém Irsku se tradice zachovala až do moderní doby. Lidé vyřezávali do vydlabané řepy nebo brambory strašidelné obličeje, které kladli se zapálenou svíčkou na okenní římsy. Zvyk si s sebou přivezli do Nového světa, kde si k vyřezávání oblíbili poněkud praktičtější dýně. 
 
Roli umrlců a duchů zemřelých dnes přebírají děti, které si oblečou strašidelné kostýmy a chodí od domu k domu s pořekadlem „Trick or treat“, obdobou našeho „Koledu, nebo vám něco provedu“. Kdo nechce mít auto pomalované zubní pastou nebo rozšlapané dýně na prahu, rád sladkosti vydá. K americkému Halloweenu patří také hry, například lovení jablek ústy v kádi plné vody.
 
Halloween se sice slaví hlavně v anglicky mluvících zemích, ovšem rozšklebenou dýni v okně či před domem lze čím dál častěji zahlédnout také u nás. Zvlášť děti si na vyřezávání zubatých obličejů rychle zvykly, na podzim se jím baví ve školce i ve škole nebo ve výtvarných kroužcích. 
 
Podobně jako u nás Vánoce je Halloween za oceánem velkou televizní událostí, kdy seriály a pořady pro děti vysílají zvláštní strašidelné díly. Halloweenské speciály mají i oblíbené pořady vašich dětí na Disney Channel.

Mickeyho klubík

Pro děti
Hodnocení FDB 48,6 %
Foto Disney Channel
Disney Channel pátek 17. 10. Můj TV program Součást balíčků: Flexi 10, Kombi, Komplet a Multi

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na