Film / seriál

Twin Peaks – návrat kultovní podivnosti

Twin Peaks – návrat kultovní podivnosti

Málokterý fanoušek tomu věřil, že kultovní série Twin Peaks se ještě někdy vrátí. Její režisér David Lynch totiž v roce 2001 prohlásil, že se ji už nikdy neoživí, že je pro něj mrtvá. Naštěstí změnil svůj názor.

Když televize ABC začala v roce 1990 vysílat seriál Twin Peaks, diváci jásali. Objevil se seriál, který se vymykal tehdejšímu trendu, kdy se vysílaly hlavně sitcomy, rodinné ságy, nekonečné soap opery a podobně. Režisér David Lynch má totiž neuvěřitelnou schopnost udělat divno přitažlivým. Detektivní zápletka, podivní obyvatelé městečka, charismatický představitel hlavní role agenta Coopera Kyle MacLachlan, to všechno dohromady stvořilo kult. A když píšeme kult, není to nijak nadnesené.

Twin Peaks se stalo součástí popkultury, odkazuje se na něj v jiných seriálech, filmech, hudbě i uměleckých dílech a stalo se jedním z nejlépe hodnocených seriálů devadesátých let. Seriál bohužel začal ztrácet na popularitě poté, co produkce vyhověla nátlaku fanoušků a odhalila totožnost vraha postavy Laury Palmer, okolo jejíž brutální vraždy se točí celá zápletka. Sledovanost klesla a seriál byl v roce 91 zrušen. V roce 92 se v kinech objevil film Twin Peaks, který byl dějově prequelem k seriálu, ale komerčně moc úspěšný nebyl. Zbyla tak jen provařená značka a nekonečné dotazy na tvůrce Davida Lynche, zda vznikne pokračování. On měl podle svých slov připravená dvě filmová pokračování, ale jak už bylo řečeno, v roce 2001 se vyjádřil, že Twin Peaks je pro něj mrtvý. To se naštěstí nevyplnilo.

V roce 2014 prosákly zprávy o tom, že původní tvůrčí tým Twin Peaks, tedy David Lynch a Mark Frost, se dal dohromady a začíná pracovat na nových dvou sezonách seriálu. Hned na začátku tvůrci sdělili, že děj Twin Peaks se bude odehrávat v současnosti a tedy že časová prodleva 25 let mezi původní a novou sérií je důležitá a bude v seriálu realisticky použita. V dubnu 2015 David Lynch definitivně oznámil, že nové díly bude režírovat, že se vrátí Kyle MacLachlan v roli agenta Coopera a k němu přibydou další herecké hvězdy jako třeba: Michael Cera, Monica Bellucci, Jim Belushi, Amanda Seyfried, Jennifer Jason Leigh, Laura Dern a další.

Premiéra se původně plánovala na rok 2016 ale nakonec se posunula na konec května roku 2017. První dva díly budou přitom celé promítané v rámci různých sekcí na filmových festivalech. Do seriálu se kromě MacLachlana ve svých rolích vrací třeba David Duchovny a také Sheryl Lee, která ztvárňuje postavu, okolo které se celá zápletka točí – Lauru Palmer. Smutnou zajímavostí je, že se v nové sérii měl objevit i zpěvák David Bowie v roli agenta FBI Phillipa Jeffriese. Jeho nečekaná smrt v roce 2016 tak bohužel zasáhla i ty, kteří se těšili na jeho novou roli. Vzhledem k tomu, že novou sérii připravila stejná skupina tvůrců, sešli se na ní ti samí herci, je velmi pravděpodobné, že Twin Peaks úspěšně naváže na svou zašlou slávu. A vy můžete být díky televizi HBO u toho.

Twin Peaks

Film / seriál
Hodnocení redakce
Foto HBO

Režie David Lynch

Scénář David Lynch, Mark Frost

Obsazení Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Sheryl Lee, Kyle MacLachlan, Everett McGill, Kim Robertson, Russ Tamblyn

Délka 18× 60 min.

Rok 2017

HBO pondělí 22. 5. Můj TV program Satelitní televize: HBO MaxPack, HBO Standard a Komplet

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC