Městečko Twin Peaks

Pouhých třicet dílů stačilo Davidu Lynchovi a Marku Frostovi na to, aby z klasického detektivního a mysteriózního seriálu udělali absolutní kult jak mezi diváky, tak také mezi kritiky. Městečko Twin Peaks se během dvou let stalo nejskloňovanějším a nejznámějším seriálem minimálně pro jednu diváckou generaci.

Lynch i v kriminálním seriálu pracuje se světem iracionálním a bizarním, jak jej umí natočit snad jen on. Vzpomeňme legendárného Sloního muže (1980), nebo třeba film, tak jako náš seriál, zasazený do prostředí amerického maloměsta Modrý samet (1986). Pro projekt Městečko Twin Peaks k sobě přizval ještě režiséra a scénáristu Marka Frosta, aby spolu vytvořili tak trochu jiný příběh o pátrání po pachateli vraždy.

Do světa malého (fiktivního) městečka Twin Peaks zasáhne zdrcující silou brutální vražda dívenky, do té doby pokládané za symbol čistoty a ctnosti, Laury Palmerové (Sheryl Lee). Laura, obdivovaná a uznávaná, královna místní střední školy, je nalezena mrtvá a její tělo, pečlivě zabalené v igelitu, vyděsí všechny v okolí. Na místo je povolán speciální agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan). Roztáčí se dobře známý kolotoč hledání stop, skládání zločinného puzzle a rozkrývání nových a nových souvislostí vraždy.

Ale především se ukazuje úplně jiný obraz do té doby klidného města. Sama Laura je najednou ukázáno jako člověk několika životů. Dale zjistí, že Bobbyho Briggse (Dana Ashbrook), kapitána místního fotbalového týmu, Laura rozhodně nemilovala tak, jak si on myslel a kromě toho, že spala s motorkářem Jamesem Hurleyem (James Marshall) a v činorodé spolupráci s místním šoférem Leo Johnsonem (Eric DaRe) a Jacquesem Renaultem (Walter Olkewicz) holdovala jak prostituci, tak především drogám, zejména kokainu.

Laura ale není jediná, kdo ukazuje druhou tvář a příběh se tak větví a zároveň zamotává, což Lynchovi umožňuje jak dál stupňovat napětí, tak do příběhu zatahovat tajemné síly, sny a přízraky. Otec Laury Leland Palmer (Ray Wise) se například v průběhu vyšetřování vkrade do cely s jedním z obviněných a zabije jej, Dale mívá často symbolické sny a nakonec se zdá, že vražd bude víc a že je páchá tajemný duch schopný pohybovat se v různých lidských tělech. Je tak dnes jen obrovskou škodou, že producenti seriálu, z obav o sledovanost, autorům nařídili, aby vraha co nejdříve odhalili. 

Obsazení

Režie

David Lynch, Todd Holland, Duwayne Dunham, ad.

Scénář

David Lynch, Mark Frost.

Hudba

Angelo Badalamenti

Hrají

Kyle MacLachlan, Michael Ontkean, Mädchen Amick, Dana Ashbrook, Richard Beymer, Lara Flynn Boyle, Sherilyn Fenn, Peggy Lipton, James Marshall, Everett McGill, Jack Nance, Harry Goaz, Ray Wise, Joan Chen, Piper Laurie, Eric DaRe, Michael Horse, Wendy Robie, Sheryl Lee, Russ Tamblyn, Kimmy Robertson, Don S. Davis, Warren Frost, David Patrick Kelly, Grace Zabriskie, Chris Mulkey, Frank Silva, Catherine E. Coulson, Miguel Ferrer, David Lynch, Al Strobel, Michael J. Anderson, Carel Struycken, Heather Graham, Kenneth Welsh, Victoria Catlin, Charlotte Stewart, Michael Parks, Billy Zane, Frances Bay, Ian Buchanan, Brenda Strong, Matt Battaglia, Lenny von Dohlen, Troy Evans, David Duchovny, Mary Jo Deschanel, Claire Stansfield, Jack McGee, Royal Dano, Van Dyke Parks, Alicia Witt, Kathleen Wilhoite, Ian Abercrombie, Robyn Lively, Dan O'Herlihy, Tony Burton, Clarence Williams III, Molly Shannon, David Warner, Ted Raimi, Jane Greer, Austin Jack Lynch, Willie Garson, Don Calfa, Dave Bean, James Craven, Charlie Spradling, Hank Worden, John Apicella, Walter Olkewicz, Tony Jay ad.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC