Sám na Marsu

  • Filmy a seriály
  • Autor Josefína Smrčková
  • Foto HBO

Jeho posádka ho nedopatřením zanechala na Marsu a jemu zbývají zásoby vzduch jen na několik dní. Jenže Mark Watney je botanik s technickými znalostmi a důvtipem, jaký jste ještě neviděli. A tento houževnatý vědec to rozhodně nehodlá vzdát.

Matt Damon znovu oblékl skafandr (rok předtím si zahrál v Interstellaru) a ztvárnil astronauta, jenž se vydává se svými kolegy na misi Ares na Mars. Členy posádky nečekaně zastihne písečná bouře a jen zázrakem se dostanou zpět do lodi. Tam zjišťují, že o jednoho kolegu bohužel přišli, ale kvůli hrozícímu nebezpečí planetu opouští. Mark Watney bouři přežil a zůstává na rudé planetě úplně sám. Udělá revizi veškerých zásob a materiálu, které mu zůstaly, a začne vymýšlet, jak si vytvoří vzduch, opatří potravu a hlavně jestli je vůbec možné vyslat signál na Zemi, aby se někdo dozvěděl, že je živý a čeká na záchranu.

Kdo by čekal přemýšlivý snímek plný filosofie o pocitech odcizení a smyslu života, pěkně by se mýlil. Scénář totiž vychází z knižní předlohy Andyho Weira, jež se okamžitě stala bestsellerem a která je plná vtipných hlášek. Spisovatel původně jednotlivé kapitoly zveřejňoval na blogu a teprve na naléhání čtenářů umožnil stáhnutí elektronické verze za necelý dolar. Jistě nečekal, že předloha poslouží jako námět hollywoodskému trháku.

Režisér Ridley Scott, který má na svědomí kultovní sci-fi filmy jako Blade Runner nebo Vetřelec, navíc nechtěl natočit další variaci na Robinsona Crusoea. Proto je snímek tak trochu komedie, a navzdory tomu, že je ústřední hrdina desítky milionů kilometrů od nejbližších lidí, neutápí se v beznaději nebo smutku. No – možná trošku, ale v rozumné míře. Především má film takový spád, že se nestačíte divit, co všechno Watney dokáže vymyslet.

Snímek je prakticky hereckým sólem Matta Damona, ale doplňují ho i další tváře – například Jessica Chastain, se kterou si zahrál už v Interstellaru. Tato výrazná herečka s ohnivou hřívou ztvárnila velitelku mise Melissu Lewis, jež stojí před dilematem, zda-li má poslechnout nadřízené a letět na Zemi, anebo se vydat na riskantní záchrannou misi. Dalšími výraznými postavami jsou i Jeff Daniels v roli šéfa NASA, Sean Bean jako velitel mise Ares či Kate Mara, která ztvárnila Watneyho kolegyni.

Řada diváků má ke snímku výhrady, že „takhle by se na Marsu nikdo nechoval“ a Watneyho nezdolný optimismus by vzal doopravdy už dávno za své. Ať už je pravda jakákoliv, faktem zůstává, že Marťan je jedna z nejlepších sci-fi podívaných za poslední roky. 

Vzhůru do vesmíru!

Máte rádi meziplanetární dobrodružství? V tom případě vám doporučujeme tyto filmy:

Vetřelec (1979) 

Kultovní sci-fi od Ridleyho Scotta se Sigourney Weaver v hlavní roli zná snad skoro každý. Snímek je sice téměř 40 let starý, ale pořád se u něj divák bude nervozitou ošívat a sem tam se i pěkně lekne. V průběhu let následovala tři pokračování pod taktovkou jiných tvůrců, ale příští rok se prý máme těšit na v pořadí pátý díl, kterého se ujme zase Scott.

Moon (2009)

Tenhle nízkorozpočtový film rozhodně stojí za zhlédnutí! Příběh a závěrečná pointa jsou nejen na poli sci-fi filmů velmi originální. Sam Rockwell hraje astronauta Sama, jenž je na Měsíci pouze ve společnosti robota Gertyho (kterého mluví Kevin Spacey). Jeho tříletá pracovní smlouva má končit a on se už nemůže dočkat návratu domů. Jenže pak Sam zjistí něco strašného, co mu změní jeho dosavadní náhled na život. 

Star Trek (2009)

J. J. Abrams oživil posádku lodi USS Enterprise s kapitánem Kirkem, velitelem Spockem a důstojnící Uhurou. V prvním díle dnes už třídílné série jsme se seznámili s hrdiny ještě předtím, než se stali členy posádky. Zatím nesehraný tým s nedostatkem zkušeností už má před sebou ale velký úkol – zachránit galaxii před pomstychtivým padouchem Nerem. V hlavních rolích se představili Chris Pine a Zachary Quinto. Menší roli si střihl i Leonard Nimoy, jenž hrál velitele Spocka v původním seriálu.
 
Více najdete v tabletovém magazínu, který je dostupný pro iOS a Android, nebo pro PC.

Marťan (FDB: 79,1 %)

St 28. 09. 2016
Uvidíte na HBO HD součást balíčků Komplet a HBO MaxPack

Režie Ridley Scott

Scénář Drew Goddard

Herci Matt Damon, Jessica Chastain, Kate Mara, Kristen Wiig, Sebastian Stan, Sean Bean, Michael Peña

Délka 134 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac