Odpoj se!

  • Filmy a seriály
  • Autor Anna Fabianová
  • Foto HBO

Co mají společného bývalý mariňák, puberťák ze střední školy a ctižádostivá reportérka? Moderní komunikační technologie, které jim změní život k nepoznání.

Manželé Derek a Cindy nedávno přišli o malého syna a oba se s tragédií vyrovnávají po svém – on hraje online poker, ona se svěřuje v podpůrné internetové skupině pro rodiče, kterým zemřely děti, chápavému členovi s podobným osudem. Zakřiknutý student Ben nemá ve škole moc kamarádů a většinu času tráví skládáním hudby. Když mu pak jednoho dne začne na Facebooku psát neznámá dívka Jessica, začne se jí i přes počáteční nedůvěru svěřovat se svými problémy a tajemstvími. 

Ambiciózní reportérka Nina se v rámci přípravy reportáže o mladých lidech, kteří se před kamerami uspokojují za peníze, seznámí na video chatu se striptérem Kylem a přemluví ho, aby s ní natočil rozhovor a informoval tak veřejnost o dětské prostituci. 

Snímek Disconnect s hlavním poselstvím o tom, že internet je sice dobrý sluha, ale špatný pán, má na svědomí americký režisér Henry Alex Rubin. Jedná se o jeho hranou prvotinu (jeho dokument Murderball byl nominován na Oscara), která si po svém uvedení na filmovém festivalu v Torontu v roce 2012 vysloužila nadšené kritiky. Herecké obsazení je velmi zajímavé, známé tváře jako jsou Jason Bateman, Hope Davis, Michael Nyqvist či Frank Grillo, doplňují ty neokoukané – Andrea Riseborough, Alexander Skarsgård nebo Jonah Bobo. Tři hlavní vypravěčské linie jsou doplněny o vedlejší. Z počátku se zdají oddělené, všechny se ale díky dalším postavám, které se objevují a nabývají na důležitosti, na konci vzájemně protnou. 

Film je proto často srovnáván s dramatem Crash či Amores perros – Láska je kurva, i zde se totiž využívá tzv. síťové vyprávění, kdy protagonisté mají vlastní osudy, jenž se z nejrůznějších příčin prolnou. Spojujícím prvkem všech zápletek jsou média, vzájemné odcizení a ztráta osobního kontaktu v dnešním digitálním světě.

Film zaujme pracně budovanou atmosférou nervozity i nejistoty a tématem, které je aktuální více než kdy jindy, digitální doba totiž jen tak nezmizí. Při sledování zamotaných příběhů, které směřují k menší či větší tragédii, budete mít nepříjemný pocit, kterého se nezbavíte ani po závěrečných titulcích. 

Disconnect vás totiž donutí přemýšlet a po jeho shlédnutí se budete na svůj notebook či mobil dívat s větší nedůvěrou. Uvědomíte si, že to, co se dělo hlavním postavám, by se klidně mohlo stát i vám. Možná si změníte heslo k internetovému bankovnictví nebo e-mailu a možná si položíte pár otázek jako režisér Rubin: „Kolik času byste měli strávit na počítači? Měli byste mít telefon na stole nebo v kapse, když večeříte? Kolik času je příliš mnoho? Kolik informací by o sobě měl člověk zveřejnit online?“

Více najdete v tabletovém magazínu, který je dostupný pro iOS a Android, nebo pro PC.

Disconnect (FDB: 81,2 %)

So 06. 08. 2016
Uvidíte na HBO HD součást balíčků Komplet a HBO MaxPack

Režie Henry Alex Rubin

Scénář Andrew Stern

Herci Alexander Skarsgård, Max Thieriot, Jason Bateman, Paula Patton, Frank Grillo, Hope Davis, Colin Ford

Délka 115 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac