Nepřítel: Pozor na dvojníky!

  • Filmy a seriály
  • Autor Iva Přivřelová
  • Foto HBO

Co se stane, když Jake Gyllenhaal začne obsesivně pronásledovat Jakea Gyllenhaala? Tak bizarní věci si ani nedokážete představit!

Hned dva filmy uváděli spolu americký herec Jake Gyllenhaal a kanadský režisér Denis Villeneuve na podzim 2013 na festivalu v Torontu. Drama Zmizení a podiv(uhod)ný thriller Nepřítel. V prvním si Gyllenhaal zahrál detektiva vyšetřující únos dvou dívek. Ve druhém dostal dokonce dvojroli – univerzitního profesora historie a herce, který jako by mu z oka vypadl. Mladý ale mrzutý profesor žije vcelku rutinní život, ač má po boku krásnou ženu v podání Melanie Laurent. Proto, když jednou doma ve filmu uvidí svého dvojníka, rozhodne se ho kontaktovat. Tím rozpoutá řetězec bizarních událostí, v jejichž víru mu hrozí, že ztratí sám sebe.  
 
Hypnotický surreálný thriller s děsivou pointou vychází z románu Dvojník José Saramaga, nositele Nobelovy ceny. Připomíná k tomu i Kafkovu Proměnu a další autory zaměřené na absurditu existence, nejistotu a podvědomí. Film vyhrál pět Canadian Screen Awards, včetně těch za nejlepší film, režii a scénář. Někteří recenzenti ho přirovnávali k Nolanově Mementu a oceňovali, že o jeho pochopení se musí diváci dost snažit. Režisér nicméně v rozhovorech obecenstvu aspoň napověděl – podle něj je Nepřítel především příběhem o opakování, konkrétně o problému, jak žít a učit se, aniž bychom stále opakovali ty samé chyby.  

Nepřítel (FDB: 41.1 %)

Pá 24. 07. 2015
Uvidíte na HBO HD součást balíčků Komplet a HBO MaxPack

Režie Denis Villeneuve

Herci Mélanie Laurent, Jake Gyllenhaal, Jane Moffat, Joshua Peace, Tim Post, Kiran Friesen, Loretta Yu

Délka 90 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac