Mladí a neklidní

  • Filmy a seriály
  • Autor Anna Fabianová
  • Foto HBO

Po snímku o zamilované dvojici teenagerů bojujících s rakovinou přichází filmové zpracování dalšího bestselleru Johna Greena, středoškolská romance Papírová města.

N a začátku se ve flashbacku do dětských let seznamujeme s hlavními hrdiny Quentinem a Margo. Jak už to tak v romantických komediích i dramatech bývá, oba představují archetypy těchto žánrovek – on je nesmělý hodný chlapec, ona nezodpovědná a tak trochu rebelka. Jako děti spolu jezdili na kole po sousedství, nyní vídá Quentin svou sousedku pouze na chodbách střední školy a tajně sní o častějším kontaktu. Roky přehlížení ukončí sama Margo, když se jednou v noci objeví u něj v okně a vezme ho na výpravu, na které chce potrestat svého nevěrného přítele, samozřejmě toho největšího hezouna.

Na zábavně záškodnickou část filmu navazuje část detektivní – Margo totiž po nočním dobrodružství mizí a nechává za sebou pouze zdánlivě nesouvisející zakódované vzkazy v básních Walta Whitmana či na obalech desky Billyho Bragga. Quentinova touha po nalezení Margo zavání obsesí a začíná lézt jeho dvěma nejlepším kamarádům (a občas i divákovi) na nervy. Poctivá snaha o vyluštění stop přináší zanedlouho ovoce a detektivka se tak v poslední třetině mění na road movie – Quentin se vydává společně s přáteli na cestu přes USA za svou osudovou láskou, jak si alespoň myslí.

Režie se ujal nováček Jake Schreier, který na sebe zatím upozornil jen snímkem Robot a Frank a seriálem Alpha House. Adaptace knihy na filmové plátno prý nebyla lehká, na rozdíl od známějšího kusu Hvězdy nám nepřály se v ní neřeší smrt a jedna pohřešovaná osoba ještě drama nedělá. Spíše než zmizení Margo je totiž v Papírových městech největší záhadou dospívání. „V našem filmu nikdo neumírá, je to trochu nešťastné, že se nikdo nepromění v upíra,“ glosuje film režisér Schreier.

I sám autor knižní předlohy John Green přiznal, že zfilmování představovalo velkou výzvu, i z toho důvodu, že v knize jsou tři tématicky odlišné příběhy. Nakonec byl ale s konečným výsledkem spokojen a tvůrce pochválil za to, jak dobře vše zvládli.

Do role Margo byla zvažována Shailene Woodley, představitelka Hazel z již zmiňovaného dramatu Hvězdy nám nepřály. Nakonec se jí zhostila „modelka s tím velkým obočím“ Cara Delevingne, která má za sebou role ve snímcích Anna Karenina a S tváří Anděla a letos se objeví v očekávaném akčňáku Suicide Squad. Možná trochu překvapivá volba, ale rozhodně ne špatná, ztvárnit drzou rebelku se jí povedlo velmi slušně. Nat Wolff (Stážista) jí v roli sympatického ňoumy hezky doplňuje, chemie funguje také mezi ním a Austinem Abramsem a Justicem Smithem, kteří si zahráli Quentinovy parťáky.

Verdikt

Snímek Papírová města nijak nevybočuje z dlouhé řady filmů o úskalích dospívání a prvních láskách, na druhou stranu si milý příběh o překročení vlastního prahu a poznání sebe sama získá i dospělé diváky, a to i díky relativně netradičnímu konci, který se liší od klasických teenagerských romancí. Pohodovou atmosféru doplňuje soundtrack, na kterém zazní Vance Joy či Twin Shadow.
 
Více najdete v tabletovém magazínu, který je dostupný pro iOS a Android, nebo pro PC.

Papírová města (FDB: 68,5 %)

St 22. 06. 2016
Uvidíte na HBO HD součást balíčků Komplet a HBO MaxPack

Režie Jake Schreier

Scénář John Greene (předloha)

Herci Nat Wolff, Cara Delevingne, Austin Abrams, Justice Smith, Halston Sage, Jaz Sinclair, Cara Buono

Délka 109 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac