Temný rytíř povstal

Christopher Nolan v roce 2012 ukázal, že je skutečně tím pravým, kdo dokáže převézt veleúspěšného komiksového hrdinu na filmové plátno a nijak ho přitom nezploštit.

Závěrečný díl jeho trilogie o Batmanovi (předchozí dva díly se jmenovaly Batman začíná (2005) a Temný rytíř (2008)) nabízí opět velkou vizuální podívanou, série dokonale technicky zvládnutých honiček, soubojů, přestřelek, ale stejně velkou porci citových vzplanutí i pochybností, zejména pokud jde o postavy, které jednají na straně dobra. To vše je podpořeno opět jedinečným soundtrackem, jehož autorem je Hans Zimmer.

Temný rytíř povstal začíná tam, kde skončil předchozí díl: Bruce Wayne – Batman (Christian Bale) žije v ústraní a nočním nebi už není vidět symbol jeho rozpřažených netopýřích křídel. Přijal totiž své vyhnanství jako cenu za to, že si lidé budou pamatovat bývalého státního návladního v Gothamu, Harveyho Denta, jako hrdinu, a ne jako padoucha, který v závěru druhého dílu přešel na stranu zla. A zdá se, že tento tah se Brucovi podařil, protože lidé, vedeni odkazem svého návladního, skutečně bojují se zločinem a Gotham není semeništěm neřesti.

To se ovšem změní ve chvíli, kdy se na scéně objevuje překrásná, ale prohnaná zlodějka Selina Kyle. A jak by také na sebe nestrhávala pozornost, když ji hraje Anne Hathaway. Jenže Selina není tím největším zlem. Hlavní padouch je daleko nebezpečnější. Je jím muž v masce, člen Ligy stínů, Bane (Tom Hardy). Je obdařen stejným bojovým uměním jako Bruce, a proto patří jejich souboj, pokud jde o akci, k tomu nejlepšímu z celého filmu.

Jenže Christopher Nolan provedl s Batmanem ještě něco, co zasluhuje uznání. Zbavil jej totiž pro tento díl na začátku jeho superhrdinství: Batman musí postupně znovu přicházet na to, že je dostatečně silný a schopný postavit se zlu a tak se před divákem ukazuje jako člověk, jako někdo, kdo v sobě musí své hrdinství znovu nalézt. A k tomu mu pomáhají jeho známí spojenci z předchozích dílů. Moudrost tu prezentuje sluha Alfréd (Michael Caine), technickou výbavu jako obvykle se svým klidem dodává Lucius Fox (Morgan Freeman) a potřebné spojenectví se světem obyčejných smrtelníků obstarává policista Gorden. V této roli Gary Oldman ukazuje, že není zrozen jen pro role geniálních a vtipných padouchů, jak jej známe z Pátého elementu (1997), nebo ještě před tím z Leona (1994). Teprve spojení těch, kteří na počátku pochybují o svých schopnostech i o záměrech svých současných spojenců, může vytvořit překážku, která dokáže zastavit ďábelského Banea.

Nolanův Batman je tak nejen velká podívaná s hlavním superhrdinou, ale i filmem o hledání svého místa na zemi.     

Obsazení

Režie

Christopher Nolan 

Předloha

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks).

Scénář

Jonathan Nolan, Christopher Nolan.

Kamera

Wally Pfister 

Hudba

Hans Zimmer 

Hrají

Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine, Alon Aboutboul, Ben Mendelsohn, Burn Gorman, Daniel Sunjata, Aidan Gillen, Nestor Carbonell, Brett Cullen, Reggie Lee, Chris Ellis, Juno Temple, Thomas Lennon, Rob Brown, Fredric Lehne, Will Estes, David Dayan Fisher, Brent Briscoe, John Nolan, Robert Wisdom, Ian Bohen, Uri Gavriel, Aramis Knight, Josh Stewart, William Devane, Joey King, Liam Neeson, Cillian Murphy, Tom Conti, Desmond Harrington, Tomas Arana, Jillian Armenante, Aja Evans, Wade Williams, Jake Canuso, Daniel Newman, Warren Brown, Christopher Judge, Jason Yee, Michael Papajohn, David Gyasi, Aaron Eckhart, James Rawlings, Joshua Elijah Reese, John W. Iwanonkiw, Claire Julien, India Wadsworth, Ronnie Gene Blevins, Josh Pence, Edgar Jimz, Thomas Tull, Glen Powell, Shaun O'Donnell, Shannon Lanier, Oliver Cotton, Ed Heavey, Mark Falvo, James Harvey Ward. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC