Leon

Ještě před tím, než natočil nezapomenutelnou vizuální hostinu Pátý element se Luc Besson představil i jako režisér a scénárista komorního, o to ale dramatičtějšího a zajímavějšího thrilleru Leon.

Už námět svědčí o tom, že Luc Besson se umí na známá žánrová klišé podívat novým, neočekávaným a působivým způsobem. V centru tohoto snímku tak stojí stárnoucí zabiják Leon (Jean Reno), jeho milovaná kytka, náhodná dvanáctiletá „adoptivní“ dcera nebo milenka, jak se to vezme, Mathilda (Natalie Portman) a vrah její rodiny, zejména milovaného bratra, zkorumpovaný policista Stansfield (Gary Oldman). Tato bizarní čtveřice dokonale stačí k tomu, aby diváka na téměř dvě hodiny sežrala a vyplivla plného emocí i otázek.

O co vlastně jde? Stárnoucí nájemný vrah Leon v podstatě vychází ze svého bytu jen ve dvou případech – aby někoho na zakázku zabil, nebo aby se setkal s dealerem svých služeb, mafiánským vedoucím restaurace Tonym (Danny Aiello). Doma jinak dbá na pořádek, miluje a stará se o svoji květinu, a místo alkoholu dává přednost mléku. V jeho sousedství žije s rodiči a milovaným bratříčkem mladičká Mathilda. Ta přežije masakr celé rodiny a tak také ví, že ji celou vyvraždil policista Stansfield. Proto se rozhodne zajít za svým sousedem, naučit se od něj něco z jeho řemesla a pomstít svého bratra. Rozvíjí se tak kuriózní soužití dvou zcela odlišných lidí, kteří se jednak vzájemně ovlivňují a zároveň zjišťují, že je spojuje i cosi hlubšího, než jen nenávist k Stansfieldovi.

A tak se Leon pokouší hrát otce (nebo milence?), vzdělává se, a Mathilda zase pere, vaří, uklízí a mezi tím se učí střílet z pistole. Když se jednoho dne Mathilda rozhodne, že už toho umí dost a vydá se pronásledovat svou oběť, Leon zasáhne, zastřelí několik policistů a dívku si odvádí. To už ovšem Stansfield chápe, co se děje a může tak dojít k rozhodujícímu střetu....   

Zápletka i režijní výkon Luca Bessona by však jistě nestačil, kdyby režisér neměl přímo geniální ruku při výběru herců. Jean Reno hraje Leona s neskutečnou dávkou nadhledu a zkušenosti, Natalie Portman zase ve své roli skloubila nevinnou dívčí tvář se smyslností, s níž se snad narodila. Nu a všemu tomu sekunduje jedinečný představitel vzdělaných, tvůrčích a proto i umluvených a vlastně rozkošných zlounů. V roli Stansfielda exceluje Gary Oldman. toto vše dohromady natolik okouzlilo porotce Českého lva, že filmu udělili ocenění Nejlepší zahraniční film v roce 1995.

Obsazení

Režie

Luc Besson 

Scénář

Luc Besson 

Kamera

Thierry Arbogast 

Hudba

Eric Serra

Hrají

Jean Reno, Natalie Portman, Gary Oldman, Danny Aiello, Michael Badalucco, Ellen Greene, Elizabeth Regen, Frank Senger, George Martin, Jean-Hugues Anglade, Maïwenn, Samy Naceri, Jessie Keosian, Robert LaSardo, Stuart Rudin, Fred Fischer, Marc Andréoni, Geoffrey Bateman, Joseph Malerba. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC