Pátý element

Film, který má všechno: tajemnou, starověkou zápletku, napětí, akci, dramatičnost, milostný rozměr i pohled do světa budoucnosti a technologického pokroku lidstva.

Příběh začíná těsně před vypuknutím 1. sv. války, kdy se na naší planetě (v tajném chrámu v Egyptě) opět zjeví tajemná vznešená civilizace, Mondošavané. Ta do té chvíle uchovává na Zemi tajemné kameny spojující v sobě sílu všech základních živlů (voda, vítr, oheň, země), která se mají spojit pomocí silného média, pátého elementu, v rozhodující bitvě o život na planetě Zemi. Tento souboj mezi nicotou a životem se má odehrávat každých 5 tisíc let. 

V následujících partiích se ocitáme v blízké budoucnosti, kdy se zlo přibližuje a Mondašavané opět přicházejí na Zemi, aby ji zachránili. Jenže jejich loď je sestřelena a přežívá jen nepatrný kus tkáně. Díky moderním technologiím je však i z tohoto kusu zrekonstruována bytost, podobající se člověku, přesněji ženě. Milla Jovovich, která si roli Pátého elementu, nebo též Leeloo Minaï Lekatariba Lamina-Tchaï Ekbat De Sebat, zkráceně Lilu, zahrála, musí být dodnes vděčná scénáristům Lucu Bessonovi, Robertu Marku Kamenovi, protože tuto roli napsali tak znamenitě, že hrát ji muselo být splnění hereckého snu. Z mimozemské krásky, plné síly, kterou ale neumí ovládat, se postupně proměňuje v silného bojovníka, který v rozhodující scéně zásadním způsobem přispěje k tomu, že se ručička vah začne obracet směrem k lidskému rodu. Zároveň v ní ale zůstává cosi z dětskosti a ženské něhy. Proto k sobě potřebuje silného bojovníka, kterého si, pod jménem Korben Dallas, vystřihl s bravurou sobě vlastní a také s neodolatelnou mírou jízlivosti a cynismu (zejména na počátku filmu) Bruce Willis. Jeho postava je veterán, přestává kouřit, a jako řidič taxíku má stálé problémy se zákonem. Když k němu jednoho dne do auta z nebe spadne Lilu, bůhvíproč ji nepředá zákonu, ale v bláznivé honičce ji zachrání a přivede k další postavě pro děj ústřední – k otci Vitu Corneliovi (Ian Holm). Tento zástupce kněžského stavu jako jediný zná pravé poslání kamenůi toho, proč je Lilu, vlastně Pátý element, na Zemi. Začíná tedy cesta za spásou planety a života na ní.

Co by to ale bylo za drama a sci-fi, kdyby tu nebylo pořádné zlo. To je zastoupeno s šarmem a grácií, jakou mohou mít jen geniální padouchové, v postavě s krásným, téměř šlechtickým jménem, Jean-Baptiste Emmanuel Zorg. S velikou chutí, na hranici mezi vážným herectvím a parodií, jej sehrál Gary Oldman. 

Celou zajímavou zápletku doprovodil ale překrásnými vizuálními hrami režisér Luc Besson. Když si člověk např. připomene scénu, ve které na jevišti výjezdní dovolenkové luxusní planety zpívá tajemná bytost, ve skutečnosti ochránkyně kamenů se silou čtyř živlů, nemůže si nevybavit, jak dokonale je tu v jednom gestu naaranžována síla barevných efektů, intenzita všech rozměrů hudby (od vážné až po elektronickou) a bravurní herecký projev. Není proto divu, že byl film nominován na dva Oscary, za střih zvuku a za vizuální efekty. 

Obsazení

Režie

Luc Besson 

Scénář

Luc Besson, Robert Mark Kamen.

Kamera

Thierry Arbogast 

Hudba

Eric Serra 

Hrají

Bruce Willis, Gary Oldman, Ian Holm, Milla Jovovich, Chris Tucker, Luke Perry, Brion James, Marie Guillard, Tommy 'Tiny' Lister, Lee Evans, Charlie Creed-Miles, Tricky, John Neville, John Bluthal, Mathieu Kassovitz, John Sharian, Maïwenn, Mac McDonald, Martin McDougall, Lenny McLean, Frank Senger, Kim Chan, Michael Culkin, Hon Ping Tang, Kevin Brewerton, Julie T. Wallace, Al Matthews, Mia Frye, Jean-Luc Caron. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC