Temný rytíř

Pokračování filmového akčního dobrodružství netopýřího muže Batman začíná (2005) se opět ujal skvělý režisér Christopher Nolan, který znovu oživil město Gotham i s jeho temným podsvětím. Temný rytíř (angl. The Dark Knight) se stal jedním z nejpopulárnějších Batmanovských filmů, zvláště zásluhou excelentního výkonu Heatha Ledgera v roli Jokera. Film byl nominován na několik Oskarů, nakonec zlaté sošky získal dvě – za nejlepšího herce ve vedlejší roli a za nejlepší střih zvuku.

V Gothamu opět řádí mafiánské organizace, které vykrádají banky a ohrožují bezpečí i životy obyvatel. Tentokrát se s nimi do boje pouští idealistický poručík Jim Gordon (Gary Oldman) a charismatický státní návladní Harvey Dent (Aaron Eckhart), který je ztělesněním dobra a spravedlnosti. Batman, v civilu miliardář Bruce Wayne (Christian Bale), se z počátku všeho straní, neboť jeho zásahy nebývají vždy chápány jako dobré, ale mají naopak pachuť zločinu. Když však do hry vstoupí šílený, leč geniální zločinec známý jako Joker (Heath Ledger) a podmaní si celé Gothamské podsvětí, nemají zástupci zákona jinou možnost, než se spojit s Batmanem.  

Začíná tak souboj na život a na smrt mezi racionálním Batmanem a impulzivním Jokerem, který chce všem dokázat, že Gotham a mír jsou dvě slova, které k sobě nikdy nepatřily a nikdy patřit nebudou. Jokerovi se téměř podaří Batmana dotlačit k odhalení své pravé identity, k čemuž neváhá zneužívat nevinných lidí a jejich životů. Nakonec obětuje i životní lásku hlavních hrdinů, Batmana a Denta, krásnou a bystrou Rachel Dawesovou (Maggie Gyllenhaal). Jokerovi se tak podaří morálně zlomit Denta, z něhož udělá stvůru Two-Face, i Batmana, který chce vše vzdát. Ne nadarmo se však Batmanovi přezdívá také Temný rytíř…

Ve filmu se opět objevily známé tváře z předchozího Nolanova filmu jako Michael Caine v roli Alfreda Pennywortha či Morgan Freeman jako Lucius Fox. Jednoznačně nejlepším hercem se však stal Heath Ledger, jenž postavu Jokera podával mnohem vážněji, než jak to tomu bylo u Jacka Nicholsona v Batmanovi Tima Burtona (1989). Zde je Joker ztělesněním čistého zla a šílenství v jednom, jako by se v něm koncentrovala veškerá temnota Gothamu. Nolan přesně o takovouto atmosféru usiloval, takže jeho Temný rytíř má blíž k thrilleru, než ke klasické komiksové adaptaci. Tento Batmanův příběh spolu s dalším pokračováním Temný rytíř povstal (2012) však rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co kdy bylo o netopýřím muži natočeno.

Obsazení

Režie

Christopher Nolan

Předloha

Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks).

Scénář

Jonathan Nolan, Christopher Nolan.

Kamera

Wally Pfister

Hudba

Hans Zimmer, James Newton Howard.

Hrají

Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Cillian Murphy, Eric Roberts, Ritchie Coster, Anthony Michael Hall, Michael Jai White, Chin Han, William Fichtner, Keith Szarabajka, Danny Goldring, Beatrice Rosen, Edison Chen, Matthew Leitch, Nestor Carbonell, Nicky Katt, Monique Gabriela Curnen, Tommy 'Tiny' Lister, Nathan Gamble, Sarah Jayne Dunn, Matt Rippy, Bronson Webb, Melinda McGraw, Ariyon Bakare, Vincent Riotta, Peter Brooke, Marisol Giraud, Danielle Day, William Smillie, David Dastmalchian, Lisa McAllister, David Ajala, Ramses Jimenez, Andrew Bicknell, Colin McFarlane.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC