Iron Man

Film, který je namíchán z akce, fantazie směřované do oblasti vědy, nápadité a prokomponované zápletky, špionážního napětí a také trochy milostného vzrušení. To všecko je doplněno ironickými a vtipnými komentáři moderních strojů, které, protože už oplývají inteligencí, jsou lidem, a zejména hlavnímu hrdinovi, důstojnými protihráči.

V budoucnosti je unesen geniální vynálezce zbraní hromadného ničení Tony Stark jr. (se šarmem známým ze Sherlocka i Sherlocka: Hry stínů, nebo z filmu Avengers jej hraje Robert Downey Jr.), který pracuje pro americkou vládu. Unesou jej, jak neočekávaně muslimští teroristé a žádají po něm zkonstruování raket ničivé síly. Tony ovšem čas určený k výrobě zbraní využije pro něco jiného: ze šrotu a vlastní geniality sestaví oblek, a díky němu se jako Iron Man, železný muž, doslova probije ze zajetí. Ovšem na svobodě zjistí, že jeho obrovsky bohatá společnost vyrábějící a konstruující zbraně není jen humanitární organizací dodávající zbraně Americe a tím i zajišťující světový mír. Je proto potřeba sestavit nové brnění, nový šat a tak se zrodí pravý Iron Man, v ničem si nezadávající se svými slavnými předchůdci Batmanem, či Spider-Manem.

Jeho pohon mu umožňuje pohybovat se nadzvukovou rychlostí, je téměř neprůstřelný, s dokonale přesným a bohatým arzenálem zbraní. Iron man, mimochodem také filmový syn svého komiksového otce, se vydává do světa, aby jej zbavil zbraní, které sám vynalezl a jež pokoutně prodává největší zloduch filmu, spolumajitel Tonyho firmy, který se jej pokouší už nějakou dobu zabít a neváhá přitom spolupracovat ani s muslimskými teroristy, Obadiah Stane, kterého s klidem temného hrdiny zahrál Jeff Bridges. Zlo je nakonec poraženo, ale předchází tomu výživná série rvaček, akčních soubojů, ale i milostných propletenců, a to zejména v jiskření mezi Tonym a jeho oddanou, a jak se později ukáže, i milující a krásnou asistentkou, Pepper Pottsovou (hraje ji okouzlující Gwyneth Paltrowová, držitelka Oskara za film Zamilovaný Shakespeare, nebo ceny Emmy za nejlepší hostující herečku v komediálním seriálu Glee, či Zlatého satelitu za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli za film Emma).    

Film plný zvratů, propletenců, obrazů přepychu, ale i krutosti zbraní hromadného ničení patří k jedněm z nejvýše hodnocených na ČSFD, a zejména pokud jde o hlavní herecké výkony i technické a grafické efekty nabízí skvělou, plnotučnou podívanou.

Obsazení

Režie 

Jon Favreau 

Scénář

Mark Fergus, Hawk Ostby, Art Marcum, Matt Holloway.

Kamera

Matthew Libatique 

Hudba

Ramin Djawadi 

Hrají

Robert Downey Jr., Terrence Howard, Jeff Bridges, Gwyneth Paltrow, Leslie Bibb, Shaun Toub, Faran Tahir, Clark Gregg, Bill Smitrovich, Paul Bettany, Jon Favreau, Peter Billingsley, Tim Guinee, Will Lyman, Tom Morello, Ahmed Ahmed, Fahim Fazli, Nazanin Boniadi, Stacy Stas, Sahar Bibiyan, Stan Lee, Tim Griffin, Micah Hauptman, Samuel L. Jackson, America Olivo, Ricki Noel Lander, Halla, Jeannine Kaspar, Kevin Foster, Lara Kinnear, Laura Liguori, Mike Cochrane, Jeffrey Ashkin, Crystal Marie Denha, Garret Noël. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC