Avengers

Představte si svět, ve kterém se na jednom místě najednou objeví super hrdinové posbíraní ze všech oblastí i dob a spojí se v jednom společném úkolu. Ne, nejedná se o Ligu vyvolených, ale ani v tomto filmu nebude jejich nepřítel žádný holobrádek. A samozřejmě nepůjde o nic menšího, než zachránit svět.

Produkční společnost Marvel Studios si právě takový námět zvolila pro výrobu svého velkofilmu, který by se dal do češtiny přeložit jako Mstitelé. Na jedno plátno tak vedle sebe postavili Iron Man, Neuvěřitelný Hulk, Thor, Captain America, Hawkey a Black Widow. 

Zloduchem není nikdo menší než bratr Thora Loki (Tom Hiddleston), který při putování vesmírem objeví robotickou civilizaci Chitauri toužící po mysteriózní kostce Tesseract skrývající v sobě nesmírnou moc. Dohoda je zpečetěna a Loki se vydává do centra společnosti  S.H.I.E.L.D., která právě tuto kostku zkoumá. Ani neprodyšně uzavřená základna plná po zuby ozbrojených strážců Lokiho nezastaví a kostka začíná putovat k Lokiho spojencům, jež mu za ni slibují definitivní zkázu země.

V té chvíli si Nick Fury (hraje ho charismatický Samuel L. Jackson, který v sobě dokáže smíchat suverenitu ředitele i klid a porozumění trenéra, a i proto se mu podaří všechny vybrané superhrdiny naverbovat) vzpomene na program spojující výjimečné jedince k ochraně světa – Avengers, a začne verbovat výjimečné. Vzniká tak společnost, jež se jako jediná může postavit ďábelskému spolčení. Ovšem film má, kromě této velice silné akční zápletky, ještě jednu, neméně podstatnou. Ta dodává krásné, efekty vybavené podívané ještě rozměr obecnější. Jednotliví hrdinové totiž mají své metody, svůj způsob práce a není jednoduché je přimět k tomu, aby se plně respektovali a podřídili se zájmu celku. To vše je podepřeno skvělým hereckým obsazením, v němž dominuje Mark Ruffalo jako Hulk. Je to jeden z nejvýraznějších nositelů nejrůznějších ironizujících a uvolňujících hlášek. Krásu cestě za padouchy dodává Scarlett Johansson hrající superhrdinku Black Widow, Chris Evans zase mísí nadšený patriotismus s hrubou silou v postavě Captaina Americy, Chris Hemsworth zase přesvědčivě udržuje patetičnost a skoro mytičnost Thora, no a v posledních letech stále obsazovanější, ironický a světácký je Iron Man v podání Roberta Downeyho Jr. 

Na filmu je cenné i to, že vsází na vzdělanost, nebo alespoň poučenost svých diváků, nevysvětluje každý detail z minulosti svých superhrdinů, a proto se můžeme soustředit na dobrodružnou cestu i závěrečné, akcí a efekty přeplněné a nabušené finále.  

Obsazení

Režie 

Joss Whedon 

Scénář 

Zak Penn, Joss Whedon.

Kamera 

Seamus McGarvey 

Hudba 

Alan Silvestri 

Hrají 

Robert Downey Jr., Jeremy Renner, Scarlett Johansson, Chris Evans, Samuel L. Jackson, Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Clark Gregg, Lou Ferrigno, Tom Hiddleston, Cobie Smulders, Paul Bettany, Gwyneth Paltrow, Stellan Skarsgård, Jenny Agutter, Enver Gjokaj, Walter Perez, Stan Lee, Alexis Denisof, Ashley Johnson, Powers Boothe, Harry Dean Stanton, Damion Poitier, Arthur Darbinyan, Jerzy Skolimowski, Romy Rosemont, Jillian Morgese, Jamie McShane.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC