Glee

Kdo by si u tohoto seriálu nepřipomněl klasický americký příběh: mladý učitel španělštiny William Schuester (hraje ho strhujícím a odzbrojujícím způsobem Matthew Morrison) se už nemůže dívat na to, jak na jeho střední škole v Ohiu prakticky zaniká kdysi vynikající taneční soubor.

Glee, to nejsou v USA jen besídky, ale skutečná show se vším všudy: dramaturgií, osvětlením, komparzem a hlavně zpívajícími a tančícími sólisty.  A právě takové lidi William hledá. Rozhodne se, že oživí kdysi slavnou tradici a vydá se na nelehkou pouť – ze skupiny spíše frustrovaných a ponižovaných průměrných studentíků vytříská fantastický soubor. K úspěchu mu pomůže zejména fakt, že se mu podaří do souboru přibrat i kapitána nesmírně populárního fotbalového týmu. Úspěch se zdá být zaručen, ovšem William není jediný, kdo na škole organizuje volný čas studentů, rozvoj sboru se hrubě nelíbí učitelce tělocviku Sue (Jane Lynchová), která dodává celému seriálu ironický a komický podtón. Rozbíhá se tak příběh o ošklivém káčátku. Co ale činí ze seriálu skutečnou legendu, je hudba. James S. Levine spolu s režisérem Ryanem Murphym nevytvořili jen středoškolskou variaci na zrození úspěšných, ale i dechberoucí hudební a taneční dílo, ve kterém jsou písně kromě jiného tím, co si okamžitě potřebujete stáhnout do telefonu. 

A jakéže to vlastně postavy William pro svůj sbor získává? Na jedné straně je to vynikající kytarista, který je na vozíku, a přece má celý svět ve vlastních rukách, nebo spíše strunách. Artieho zahrál noblesně Kevin McHale. Další z adeptek je Mercedes (Amber Riley) – ano, je trochu obtloustlejší, ale to jí umožňuje vytočit svůj hlas do neuvěřitelných výšek. Další ze sólistů je Tina (Jenna Ushkowitz). V běžných rozhovorech sice koktá, jakmile ale vystoupí na jeviště, je z ní šarmantní a suverénní zpěvačka. Kurt (Chris Colfer) svou vizáží i chování připomíná mnohdy spíše holku, ale na podiu je z něj rocker s výškami, které si nezadají ani s Freddiem Mercurym. Ti všichni se spojí především díky tomu, že při konkurzu William objeví Rachel (Lea Michele), zdánlivě nudnou studentku, ve které ale spal do té doby málo vídaný talent. I tak ale celá parta potřebuje zviditelnit, a tak William získá Finna (Cory Monteith), tenhle fotbalista v sobě ukrývá nadání, o kterém snad ani sám nevěděl. Bohužel s touto postavou se ve čtvrté sérii musíme rozloučit. Není to ovšem proto, že by herec nechtěl v roli pokračovat, ale sláva si tu zase jednou vybrala svou daň – sláva občas vede rovnou ke drogám, a ty se staly Corymu Monteithovi osudnými.

Nicméně písně, které v seriálu zní, budou znít ještě hodně dlouho.  

Obsazení

Režie

Ryan Murphy, Eric Stoltz, Alfonso Gomez-Rejon.

Scénář 

Ryan Murphy, Allison Adler, Brad Falchuk.

Kamera

Christopher Baffa 

Hudba

James S. Levine 

Hrají

Lea Michele, Cory Monteith, Matthew Morrison, Chris Colfer, Naya Rivera, Jane Lynch, Kevin McHale, Amber Riley, Dianna Agron, Mark Salling, Darren Criss, Jessalyn Gilsig, Harry Shum Jr., Jayma Mays, Heather Morris, Jenna Ushkowitz, Damian McGinty, Chord Overstreet, Dot Jones, Melissa Benoist, Becca Tobin, Jacob Artist, Blake Jenner, Alex Newell, Max Adler, Lauren Potter, Mike O'Malley, Romy Rosemont, Vanessa Lengies, Dijon Talton, Iqbal Theba, Samuel Larsen, Ashley Fink, Grant Gustin, Josh Sussman, Jonathan Groff, Idina Menzel, Kristin Chenoweth, Kate Hudson, Demi Lovato, Sarah Jessica Parker, Nicci Faires, Stephen Tobolowsky, Whoopi Goldberg, Earlene Davis, Rachael Markarian, Eve, Ernest Dancy, NeNe Leakes, Shelby Rabara, Neil Patrick Harris, Britney Spears, Ben Bledsoe, Jennifer Aspen, Molly Shannon, Olivia Newton-John, Michael Hitchcock, Jeff Lewis, Sarah Drew, Stacy Glassgold, John Stamos, Gwyneth Paltrow, Meat Loaf, Barry Bostwick, Daniel Roebuck, Anna Camp, Jesse Heiman, Patti LuPone, Cheyenne Jackson, Jayson Blair, Dustin Ingram, John Ross Bowie, Ricky Martin, Josh Groban, Debra Monk, Charice, Matt Bomer, Lindsay Lohan, Molly McCook, Dean Geyer, Kent Avenido, Charlotte Ross, Thomas Calabro, Derek Baker, Joe Hursley, Peter Mayhew, Jeff Goldblum, Emilee Wallace, Frank Pacheco, Virginia Gardner, Katey Sagal, Dylan Sprayberry, Amy Aquino, Jolene Purdy, Mary Jo Catlett, Lauren Gottlieb, Angela Frezza, Rachel Marie Lewis, Brent Jennings, Suraj Partha, Dyllan Christopher, Ashley Jackson, Adam Lambert, Ioan Gruffudd, Blake Webber.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC