Sherlock Holmes

Bystrého a inteligentního detektiva s dýmkou a charakteristickou károvanou čapkou společně s věrným pomocníkem, kteří společně vyřeší každou záhadu, jistě zná každý. Kdo by přece neslyšel o Sherolcku Holmesovi a doktoru Watsonovi?

Jenže co když to nejsou žádní postarší pánové, co když kromě nebývalé inteligence oplývají také skvělou fyzickou kondicí, nebojí se žádného souboje a jsou to ve skutečnosti velmi šarmantní muži. Takto by si nikdo Holmese asi nepředstavoval, ovšem režisér Guy Ritchie se rozhodl, že si nejznámější postavy sira Arthura Conana Doyla poupraví, že z nich udělá tak trochu akční hrdiny. Čehož dosáhl v roce 2009, kdy do kin přišla jeho nová filmová adaptace Sherlock Holmes.

Děj filmu je poměrně komplikovaný. Holmes (Robert Downey Jr.) je spolu s Watsonem (Jude Law) na stopě zločinci, který ohrožuje Velkou Británii, Blackwoodovi (Mark Strong). Ten se ukáže jako zdatný mystifikátor, který umí přelstít i smrt. Jeho oběti vůbec umírají vždy za podivných okolností zcela netradičními způsoby, až se zdá, že má Blackwood snad nadpřirozené schopnosti. Holmes s Watsonem mu jsou však neustále v patách. Nakonec se ukazuje, že Blackwood je jen obyčejný padouch, který má bravurní znalosti z chemie a fyziky, což mu pomáhalo vraždit i unikat spravedlnosti. To by v tom však byl čert, aby se Holmesovi nepodařilo ho dostat. Při závěrečném souboji na rozestavěném Tower Bridge však Blackwood opravdu umírá. Jeho vynálezy a znalosti ovšem nikam nezapadnou, neboť se jich zmocňuje profesor Moriarty (Jared Harris). Prozatím je však Británie zachráněna.

Nové a dynamické zpracování klasických Doylových detektivek bylo divácky a kriticky velmi úspěšné. Ritchie totiž vytvořil tak trochu nového Holmese s Watsonem – atraktivní hrdiny, kteří si s nikým nezadají v bitkách, ale ani slovních soubojích. Hlavně jejich společné dialogy jsou plné vtipných narážek a pověstného anglického humoru. Není se tedy co divit, že v roce 2011 se fanoušci dočkali pokračování v dalším dílu Sherlock Holmes: Hra stínů (angl. Sherlock Holmes: A Game of Shadows). Jde o nejúspěšnější filmy Guye Ritchieho, které jsou oceňovány také za vizuální zpracování Londýna na konci devatenáctého století. 

Obsazení

Režie

Guy Ritchie

Předloha

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scénář

Anthony Peckham, Simon Kinberg, Michael Robert Johnson.

Kamera

Philippe Rousselot

Hudba

Hans Zimmer

Hrají

Robert Downey Jr.Jude Law, Mark Strong, Rachel McAdams, Kelly Reilly, Robert Maillet,William Hope, Eddie Marsan, James Fox, Hans Matheson, Bronagh Gallagher, Geraldine James, William Houston, Sam Creed, Clive Russell, Ned Dennehy, Jefferson Hall, Andrew Greenough.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC