Film / seriál

Krypton

Krypton

Co by se stalo, kdyby se Superman nikdy nenarodil? Který ze zástupů jeho nepřátel je tak mocný, že si dokáže pohrávat s alternativními časovými liniemi? A lze mu vůbec čelit? To musí zjistit Supermanův dědeček Seg-El v seriálu Krypton, jenž se odehrává dvě generace před zničením rodné planety největšího superhrdiny všech dob.

Rodinný klan Elů z planety Krypton nebyl vždy tak mocný a vážený, jak si ho pamatujeme z jiných filmů a seriálů o Supermanovi, původním jménem Kal-Elovi. Dvě stě let před Kal-Elovým narozením je jeho prapředek Val-El popraven za velezradu. Ke smrti ho odsoudili zástupci zkorumpovaného režimu v kryptonském městském státě Kandor. Přeživší Elové upadnou v nemilost, jsou zbaveni majetku a společenského statusu a dlouhých čtrnáct let přežívají ve slumech určených pro nejnižší vrstvy.

Kolem Supermana to vřelo už dávno předtím, než byl vůbec počat. Seriál Krypton líčí politickou krizi na jeho rodné planetě a zápas jeho dědečka Seg-Ela o nejlepší z možných budoucností

Mezitím Val-Elův vnuk Seg-El dospěje v muže a naskytne se mu lákavá příležitost: prostřednictvím svatby s nejmladší dcerou jednoho z městských mocných může vyšplhat zpět po společenském žebříčku, a očistit tak rodinnou čest. Jenže vláda Kryptonu se propadne do chaosu a Seg-El zároveň zažije nečekané setkání. Adam Strange, cestovatel v čase pocházející z naší dnešní Země, ho přijde varovat, že celému Kryptonu hrozí zkáza. Schyluje se totiž k zákeřnému spiknutí, které chce pomocí změn v toku času zabránit narození posledního a nejslavnějšího syna planety. Seg-El musí učinit zásadní rozhodnutí: zachrání Krypton, nebo spasí svého vnuka, budoucího Supermana?

Seriál Krypton vznikl z popudu scenáristy, režiséra a producenta Davida S. Goyera, jenž stojí mimo jiné za filmy jako Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti, Muž z oceli či Batman začíná. Ty se odehrávají v univerzu komiksového vydavatelství DC, kam patří právě i Superman. Ze stáje DC pochopitelně pocházejí i padouši, kteří se v Kryptonu objeví. Je mezi nimi zejména Brainiac, mimozemský humanoid se zálibou ve zmenšování, unášení nebo pohlcování celých měst a světů. Brainiac se zdá být hlavním mozkem plánu zničit Kandor. Časem dojde také na jiného zloborce – Doomsdaye, jenž proslul mimo jiné tím, že svého času porazil celou Ligu spravedlnosti z univerza DC Comics s jednou rukou přivázanou za zády a jako jedinému se mu podařilo dočasně zabít samotného Supermana.

„Tu část Supermanova já, která vznikla během jeho dospívání na Zemi v rodině Marthy a Jonathana Kentových, všichni známe. Druhá část ale musí souviset s jeho kryptonským dědictvím,“ nechal se slyšet producent Cameron Welsh. „Pokud Krypton zrodil největšího hrdinu všech dob, čím byl ten svět tak výjimečný? Velkou roli v tom má právě rodinný klan Elů.“ Krypton se v prvním plánu soustředí na Seg-Elovu proměnu z mladíka bez budoucnosti a bez naděje v hrdinu konajícího osudová rozhodnutí a zodpovědného za osud svého vnuka. Seg-Elovi kromě rodinných příslušníků stojí po boku i Lyta-Zod, armádní velitelka, jež s mladíkem udržuje utajený milostný vztah. Ve svém debutu na amerických televizních kanálech ji ztvárnila britská herečka Georgina Campbell.

Cameron Cuffe

Zatím nepříliš známý herec vystudoval herectví v Dublinu a první profesionální zkušenosti získal v divadlech v rodném Londýně. Na plátně debutoval v životopisné komedii Božská Florence po boku Meryl Streep či Hugha Granta. Hrál také v britském historickém seriálu The Halcyon.

Zajímavosti

Podle tvůrce Kryptonu Davida S. Goyera se seriál odehrává dvě stě let před filmem Muž z oceli. Stanice Syfy však trvá na tom, že Krypton má chronologii nezávislou na celovečerních supermanských snímcích.

Cameron Cuffe musel pro roli Supermanova dědečka Seg-Ela nabrat sedm kilo svalové hmoty, což si velmi pochvaloval.

Koukněte i na

Smallville

Co se stalo před tím, než se Superman snesl na Zemi a stal se superhrdinou? Dospívající Clark Kent v tomto seriálu překvapuje okolí i sám sebe svými schopnostmi, spřátelí se s Lexem Luthorem a zjišťuje, že domovské městečko Smallville mu je těsné.

Krypton

Film / seriál
Hodnocení redakce
Foto HBO, Profimedia.cz

Režie Ciaran Donnelly, Colm McCarthy…

Scénář Ian Goldberg, Lina Patel…

Obsazení Cameron Cuffe, Georgina Campbell, Shaun Sipos, Elliot Cowan…

Délka 10 × 41 min.

HBO úterý 19. 6. Můj TV program Satelitní televize: HBO MaxPack, HBO Standard a Komplet

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC