Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel: Stařík, který držel prst na tepu dějin

  • Filmy a seriály
  • Autor Ondřej Janda
  • Foto HBO

Chtěl prostě jen vyhazovat věci do vzduchu: švédský důchodce, který byl u klíčových událostí 20. století a přesto ho dějiny nijak zvlášť nepoznamenaly. Skandinávská komedie se dívá na osud i stáří s příjemným odstupem.

Ten název už lakoničtější být nemůže a je skoro přesný. Film Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je skutečně o stoletém staříkovi, který… a tak dále. Ale Allan nezmizel úplně. Prostě ho to jen nebavilo v domově důchodců, kam se dostal poté, co se pokusil dynamitem zneškodnit lišku, která mu zadávila kocoura Molotova. Tolik k jeho lásce k výbušninám.
 
Exploze a hluk Allana provázely odmalička. Sám stařík ostatně hned v úvodu vzpomíná, jak na něj celý život někdo křičel, a rekapituluje své první experimenty s detonacemi. A tak to jde celý film: uprchlý důchodce se v současnosti zamotává do komplikovaných eskapád a zároveň vypráví o svém bohatém předchozím životě. Po útěku na sebe nabalí otrlého nádražáka, stydlivého prodavače lístků, bývalou cirkusačku od rány, slonici Soňu a další náhodné postavy. Do toho Allen vypráví o svém setkání s generálem Francem za španělské občanské války, o účasti na projektu Manhattan, kdy pomohl sestrojit jadernou bombu, o pletkách se Stalinem a Berijou, o plánu, jak utéct z gulagu s dementním bratrem Alberta Einsteina, o své kariéře dvojitého agenta… Film pohání dopředu zápletka tak bezostyšně a záměrně jednoduchá jako ukradený kufr s padesáti miliony švédských korun, po které se shání 
motorkářský gang. No co už tak: věci se musí hýbat dopředu a každý důvod je dobrý. 
 
Allan k penězům přijde jako slepý k houslím a vlastně o ně moc nestojí – což je stejný přístup, jaký zastával celý život a jaký mu pomohl přežít komplikované minulé století. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je vtipnou oslavou malého člověka, který si dokáže poradit v každé situaci a z osudu nebo běhu velkých dějin si nedělá velkou hlavu, dokonce ani když ve filmu o něm umře hned během prvních pár minut několik postav včetně obou jeho rodičů. 
 
Film je adaptací bestselleru Jonase Jonassona, jenž historkami z minulého století a setkáními s jeho klíčovými osobnostmi srší ještě daleko víc.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (FDB: 78.9 %)

Pá 31. 07. 2015
Uvidíte na HBO HD součást balíčků Komplet a HBO MaxPack

Režie Felix Herngren

Herci Robert Gustafsson, Iwar Wiklander, David Wiberg, Mia Skäringer, Alan Ford, Jens Hultén, Ralph Carlsson

Délka 114 min.

magazin-265x238px-HDprijimac-CZ.gif Stáhněte si magazín TV <br /> do svých tabletů, mobilů a nově i do PC a Maců.Google playApp StorePC a Mac