Film / seriál

Vždy připraven!

Vždy připraven!

Petr je na první pohled obyčejný spořádaný teenager. Právě se dostal na vysokou školu, má hezkou přítelkyni a ještě žije s rodiči. Ve volném čase je ale šéfem samozvané domobrany čítající přes dvě stovky členů, která čeká na okamžik, Až přijde válka.

Česko-chorvatský dokument ze slovenského prostředí od HBO Europe, který se podíval až na Berlinale, kde měl mimořádně bouřlivý ohlas, to je snímek scenáristy a režiséra Jana Geberta, Až přijde válka.

Ten sleduje život mladého Petra Švrčka, který mimo to, že na první pohled žije úplně normálně, stojí také v čele domobrany Slovenskí Branci, čítající na dvě stě mladých lidí v oddílech po celém Slovensku.

To bude vojna v Europě z teho věř temu!

S pomocí svých soukmenovců rekrutuje mladé muže z celého Slovenska a velmi drsným a diktátorským způsobem je trénuje v boji. Často a nahlas mluví o tom, jak je třeba bránit národ nehledě na to, co to bude stát, a co víc, jednou chce uniformu odložit, se svou vizí oslovit celou společnost a stát se velkým politikem.

Líbí, nebo nelíbí?

Sám režisér a scenárista o promítání snímku na Berlinale říká: „Reakce na film byly v zásadě dobré, ale samozřejmě spousta lidí právě tady v Německu není zvyklá vidět film, který jim připomíná SA a přitom tam není explicitní odsouzení té domobrany. Něco se v těch scénách děje a říká, ale my jako tvůrci delegujeme trochu zodpovědnost na diváka, aby si o tom sám něco myslel, nevedeme ho za ruku.“ A to je právě tím aspektem, který může nechat nejednoho diváka po zhlédnutí snímku na pochybách o tom, jaký názor si vlastně mají udělat. „Tak jako k tomu mlčí okolní společnost ve filmu, může se stát, že ani diváci nebudou vědět, co si o tom mají sami myslet. Emoce snímek určitě vyvolal, lidé z toho byli trochu v šoku, a to, že prakticky všichni zůstávali sedět po filmu v sále a chtěli s námi mluvit, ukazuje, že nějaký ten návod k názoru potřebují,“ dodává k promítání na Berlinale Gebert.

Jsme nedotknutelní

Skupina Slovenskí Branci se navenek prezentuje jako apolitická a nezisková organizace, která má za cíl rozvíjet lásku k vlasti, přírodě a kulturnímu dědictví u mladých lidí prostřednictvím různých dobrovolných a dobročinných akcí. Zdá se, že částí slovenské společnosti jsou zatím vnímáni poměrně pozitivně, což mimo jiné vychází i z jejich pečlivého hlídání si hrany zákonnosti. Přitom se však vysmívají tomu, že na ně nikdo vlastně nemůže a ačkoli se tváří jako skupina apolitická, jistá ideologie v pozadí zřejmá je a minimálně u jejich předního člena a hlavní postavy celého snímku, Petra Švrčka, i politické ambice. Jak to ale s nimi dopadne ve skutečnosti, na to si budeme muset ještě chvíli počkat.

Jan Gebert

Sedmatřicetiletý rodák z Prahy je filmový dokumentarista a novinář, působil například jako reportér v týdeníku Reflex nebo v Hospodářských novinách. Studoval historii a latinskoamerická studia na Karlově univerzitě, část studií strávil také v zahraničí. Debutoval snímkem Hra o kámen, kterým v roce 2012 bodoval u poroty Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.

Až přijde válka

Film / seriál
Hodnocení FDB 65 % Hodnocení redakce
Foto HBO, Profimedia.cz

Režie Jan Gebert

Scénář Jan Gebert

Délka 74 min.

Rok 2018

HBO středa 17. 10. Můj TV program Satelitní televize: HBO MaxPack, HBO Standard a Komplet

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC