Film / seriál

Jsem žena a jsem svobodná

Jsem žena a jsem svobodná

Tuto větu si touží říct desítky žen, které doslova uvízly v podivném a zvrhlém světě budoucnosti, kde se ženství a mateřství rovná zboží. Jako na pultech v masně…

Další seriálová událost roku je zde. Druhá série Příběhu služebnice právě přichází na televizní obrazovky a podle všech ohlasů je opravdu nač se těšit. První série se držela románové předlohy Margaret Atwood, tedy příběhu z nepříliš vzdálené budoucnosti, v níž se po občanské válce stane ze Spojených států totalitní země známá pod názvem Gileád. Během úvodní řady jsme si podivný orwellovský svět teprve osahávali a seznamovali se s titulními postavami, především s Offred v podání skvělé Elisabeth Moss. Ve světě Gileádu jsou ženy vystaveny kastovnímu systému a musí plnit určené společenské role. Jednou z těchto rolí je tzv. služebnice, tedy žena, jejíž jedinou „prací“ je rodit bezdětným bohatým párům děti.

Inteligentní a zároveň znepokojivé, něco, co budete sledovat téměř bez dechu

Offred jsme opustili v okamžiku, kdy ji těhotnou naložili do auta a vezli neznámo kam. Pokud si myslíte, že dvojka bude pokračovat v nastavené laťce, pak se mýlíte. Druhá série je totiž o další úroveň lepší! Všechno je ještě temnější, emocionálně těžší a plné šokujících zvratů, ze kterých vás bude mrazit. Navíc se také rozvíjí retrospektivní linie, díky níž pochopíme společenské otřesy, které vedly ke vzniku Gileádu a kastovního systému. Kromě osudů Offred rovněž blíže poznáme Emily v podání Alexis Bledel.

Brutální obrazy zoufalství jsou v některých scénách opravdu drsné. Budeme sledovat tyrany v přímém přenosu, uvidíme, jak krutě si zotročují ženy, jak je bijí, děsí, mučí a vraždí. Mašinerie strachu se rozjela na plné obrátky. Někdo o Služebnici mluví jako o čistě feministickém příběhu, ale spíš je to naturalistický obraz odporné diktatury, v mnohém připomínající ty nejdrsnější praktiky nacistů či komunistů.

Jemný protipól Gileádu tvoří Kanada, kam někteří stihli prchnout. Nejde o zemi zaslíbenou, ale aspoň se tam trochu volněji dýchá. U severních sousedů skončila žena i syn Emily. Nově nastolené zákony totiž doslova z minuty na minutu změnily pravidla a homosexuální manželství přestala být platná. Kvůli tomu se rozdělilo mnoho rodin, mezi nimi i ta Emilyina. A tohle je Gileád.

V podstatě nemáme seriálu co vytknout. Temný příběh je skvěle obsazený, napsaný a také natočený. Navíc v něm stále můžeme najít mnoho paralel, což je děsivé, s naším aktuálním světem a našimi životy. Strach je téměř hmatatelný v každé scéně. Začneme se proto brzy ptát, co když náš svět míří přesně tímto směrem? Co bychom v podobných situacích udělali? Je to vhled do naší budoucnosti? Doufejme, že zůstane jen u fikce a tyto otázky si v reálném životě pokládat nebudeme.

Tvůrci ze sebe vydali to nejlepší, což potvrzuje i představitel Nicka Max Minghella: „Všichni se navzájem hecovali, dávali si zabrat a bylo vzrušující sledovat, co Mike Barker a ostatní režiséři vytvořili. Jsem dítě filmařů, takže film je pro mě něco velmi přitažlivého, a jsem opravdu nadšený, že budete moci sledovat, co se nám letos podařilo dokázat.“

Elisabeth Moss

Hvězda Elisabeth Moss strmě stoupá vzhůru. Tato poměrně nenápadná, ale velmi talentovaná herečka stála před kamerou už v 90. letech. Na pořádný úspěch si však musela počkat až do roku 2007, kdy se na obrazovkách poprvé objevil seriál Šílenci z Manhattanu, v němž hrála cílevědomou sekretářku a později i textařku Peggy Olson. Podobně zazářila také v dalším seriálu jako Robin Griffinová, vyšetřovatelka ze série Na jezeře.

Zajímavost

Autorka předlohy, Margaret Atwood, uvedla, že se inspirovala klasickým dystopickým románem Georgea Orwella 1984.

Koukněte i na

1984

V této spojitosti nelze nevzpomenout kultovní román a jeho filmovou adaptaci, v níž si hlavní roli zahrál John Hurt. Na svobodu v Oceánii je zakázáno jen pomyslet, natož se jí domáhat, protože Velký bratr vidí a potrestá vše. Svět řízený jako továrna, bez emocí, bez rodinných vazeb, má však trhlinu. Pořád totiž existují lidé, kteří se odmítají proměnit ve stroje.

Učitelka

Jak snadno lze s lidmi manipulovat, když víte, jak v nich vyvolat strach, odhaluje mrazivý snímek z období normalizace v Československu. Jedna žena dokáže fatálním způsobem ovlivnit životy dětí i jejich rodičů. Někteří se jí podvolí, ovšem ti, kteří ne…

Příběh služebnice / 2. série

Film / seriál
Hodnocení FDB 74,7 % Hodnocení redakce
Foto HBO, Profimedia.cz

Režie Reed Morano, Mike Barker, Kate Dennis, Floria Sigismondi, Kari Skogland

Scénář Mike Barker, Kari Skogland

Obsazení Elisabeth Moss, Yvonne Strahovski, Max Minghella, Amanda Brugel, Joseph Fiennes, Madeline Brewer, O. T. Fagbenle

Délka 116 min.

Rok 2017

HBO pátek 25. 5. Můj TV program Satelitní televize: HBO MaxPack, HBO Standard a Komplet

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC