Film / seriál

Jak se probrat z Bez vědomí?

Jak se probrat z Bez vědomí?

Co se stane, když se potkají herečka Hattie Morahan z Krásky a zvířete, David Nykl z Hvězdné brány a krásná Slovenka Tatiana Pauhofová? Vznikne nové špionážní drama pod křídly produkce HBO Europe Bez vědomí.

Je podzim 1989 a profesionální houslistka Marie se vrací společně se svým manželem po celých 12 letech z exilu v Londýně zpět do Prahy. Ve vzduchu visí změna – sovětské impérium se otřásá v základech a každý tuší, že přijde nějaká změna. Nikdo si však nemůže být jistý tím, jakou bude mít podobu.

Záhadné zmizení

Krátce po návratu zpět do rodné země manžele stihne krutá rána – Marie po těžké nehodě skončí v nemocnici v bezvědomí. Když se z něj konečně probere, zjišťuje, že její manžel Viktor, který je mimochodem politicky velmi aktivní, zmizel. Nikdo neví kdy, kam ani proč. Marie ale rozhodně nehodlá celou věc nechat na policii a rozhodne se svého muže vypátrat sama.

Ve vzduchu visí změna!

Dějiny s přesahem do přítomnosti

Ačkoliv by se mohlo zdát, že události konce osmdesátých let, které vyústily v období politických změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem roku 1989, jinak známého jako Sametová revoluce, jsou již dávno pryč a že na ty, kteří tehdy odvážně zvonili klíči, si dnes skoro nevzpomeneme, maximálně tak v sarkastické poznámce. Opak je ale pravdou. Tereza Polachová, kreativní producentka HBO Europe, dodává: „I když se příběh odehrává v 80. letech, je naprosto aktuální i pro naši polarizovanou společnost. Je vyprávěn z Mariina úhlu pohledu, čímž typicky mužský žánr získává další rozměr. Tím, že je špionážní příběh netradičně vyprávěn očima napohled průměrné ženy, vzniká fascinující, působivé a přitažlivé drama, které baví nejen nás, ale pevně doufáme, že zaujme i co nejširší publikum.“

Jména, která zaručí kvalitu

Že je na co se těšit nezaručují pouze zvučná jména herců a vděčné historické období. Jako režisér se na HBO vrací Ivan Zachariáš, který v minulosti pro HBO Europe natočil společně s Alicí Nellis minisérii Pustina. Scénář napsal Ondřej Gabriel a po odborné stránce na natáčení dohlížel spolupracovník CIA a světově uznávaný expert na špionážní techniku H. K. Melton. Antony Root z HBO Europe, říká: „Máme obrovskou radost, že před i za kamerou se sešel tak vynikající tým, díky kterému ožívá mezinárodní špionážní drama. Ondřejův scénář reflektující zlomový moment v historii střední Evropy získal v dnešním výbušném globálním politickém klimatu další rozměr. Ivan dává tomuto příběhu a době v něm zobrazené i jeho postavám svůj originální režijní styl a rovněž naprostou autenticitu.“

Je zcela určitě namístě koncem roku 2019 očekávat více dokumentů, filmů či seriálů s tématikou roku 1989 a zdá se, že tato šestidílná série bude nad ostatní vyčnívat. A co vy, už se na Bez vědomí také těšíte?

Tatiana Pauhofová

Slovenská divadelní a filmová herečka se na studia herectví na VŠMU v Bratislavě vrhla hned po absolvování gymnázia. Mimo hraní v divadlech a filmových snímcích účinkuje také v reklamách a věnuje se i dabingu. Diváci si ji mohli poprvé výrazně všimnout třeba v roli Aničky v pohádce Čert ví proč.

Bez vědomí

Film / seriál
Hodnocení redakce
Foto HBO

Režie Ivan Zachariáš

Scénář Ondřej Gabriel

Obsazení Tatiana Pauhofová, Hattie Morahan, David Nykl…

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC