Tudorovci

Už čtyři série má za sebou historický seriál Tudorovci, vracející nás na počátek 16. století do Evropy končícího středověku a rodící se renesance. V tomto období se odehrála celá řada pozoruhodných historických bitev i událostí, seriál se ale zaměřuje na Anglii své doby a do svého středu položil jednoho panovníka, totiž Jindřicha VIII. Tudora.

O tomto králi se ví hodně, ale každý školák vám řekne, že měl především hodně žen a řadu z nich nechal popravit nebo zabít. A právě tematika žen a jejich postavení u královského dvora je jedním ze základů dějové linie Tudorovců. 

Zejména v prvních sériích jde o to, že mladičký Jindřich (po celou dobu jej zatím brilantně a divoce ztvárňuje Jonathan Rhys Meyers) je okouzlen zejména Annou Boleynovou (kdo by ostatně nebyl, když ji nehraje žádná jiná než Natalie Dormer). Pro tuto lásku je ochoten udělat všechno, dokonce se postaví i zdánlivě neomezenému vládci, kterým je papež a vůbec katolická církev a dá tak základ církvi jiné, anglikánské. 

Zároveň jsme ale svědky neustálých spiknutí a léček, jejichž jediným smyslem je zbavit Jindřicha trůnu. Děj se v základech drží historických reálií, a aby také ne, když scénáristou je autor dvou oceňovaných snímků o anglické historii (Královna Alžběta a Královna Alžběta: Zlatý věk) Michael Hirst. Děj tak svižně plyne kolem bouřliváctví, hrdinství ale i prchlivosti Jindřicha, kolem jeho milostné touhy, ale zároveň ve filmu excelují i vedlejší postavy, charismatického myslitele své doby, ale stejně tak i do jisté míry fanatika Thomase Mora hraje Jeremy Northam, na skutečnou podobu církve, na její schopnost manipulovat s lidmi a využívat je ke svým cílům ukazuje dokonale postava Thomase Wolseye, kancléře a arcibiskupa Yorku, kterého ztvárnil třeba z Jurského parku dobře známý Sam Neill.

Dobovou atmosféru doplňují dokonale vyvedené kostýmy, za které ostatně tvůrci obdrželi jak dvě ceny Emmy, tak nominaci na Zlatý glóbus.   

Obsazení

Režie 

Steve Shill, Alison Maclean, Charles McDougall, Jeremy Podeswa, Brian Kirk, Colm McCarthy, Jon Amiel, Dearbhla Walsh, Ciaran Donnelly.

Scénář

Michael Hirst 

Hudba

Trevor Morris 

Hrají

Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Sam Neill, Jeremy Northam, Gabrielle Anwar, Callum Blue, James Frain, Henry Czerny, Natalie Dormer, Sarah Bolger, Kris Holden-Ried, Nick Dunning, Rod Hallett, Steven Waddington, Maria Doyle Kennedy, Sean Pertwee, John Kavanagh, Barry McGovern, Anatole Taubman, Hans Matheson, Robert Sheehan, Emma Hamilton, James Gilbert, Geoff Minogue, Aaron Monaghan, Jonathan Byrne, Anita Briem, David Alpay, Brendan McCormack, Peter O'Toole, Tamzin Merchant, Simon Ward, David O'Hara, Joss Stone, Joanne King, Torrance Coombs, Max Brown, Lothaire Bluteau, Joely Richardson, Annabelle Wallis, Selma Brook, Diarmuid Noyes, Aidan Turner, Ruta Gedmintas, Colin O'Donoghue, Matt Ryan, Anna Brewster, Paul Ronan, Perdita Weeks, Alan Van Sprang, Sebastian Armesto, Katie McGrath, Fiona Ryan, Colm Wilkinson, Jamie Thomas King, Ned Dennehy, Emmanuel Leconte, Serena Brabazon, Ian McElhinney, Lee Williams, Stephen Hogan, Andrea Lowe, Lochlainn O'Mearain, Michael Winder, Eoin Macken, Sonya Macari, James Flynn, Andrew Greenough, Patrick Gibson, Gabriella Wright, Maude Hirst, Sonya Cassidy, Moe Dunford, Amy-Joyce Hastings. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC