Sedm

Mrazivý thriller s mysteriózním názvem Sedm (angl. Seven) natočil v roce 1995 mladý režisér David Fincher, o němž se vědělo, že umí výborně vytvářet temnou atmosféru a dost si dává záležet na vizuální stránce filmů.

Sedm tak nikoli překvapivě získalo nominaci na Oskara, neboť Fincherovi se podařil mistrovský kousek, natočil kultovku v duchu film noire, která byla přirovnávána k Mlčení jehňátek (1991) a některými dokonce označována za ještě lepší. 

Sedm. Sedm slov. Sedm lidí. Sedm smrtelných hříchů. Obžerství, lakota, lenost, závist, hněv, pýcha a smilstvo. Dva detektivové, zasloužilý veterán, kterému zbývá sedm dní do důchodu poručík William Somerset (Morgan Freeman) a jeho mladý idealistický a horlivý nástupce kriminalista David Mills (Brad Pitt), jsou přiděleni k případu k smrti „ujedeného“ muže, u něhož najdou jediné slovo – obžerství. Když se objeví další oběť, u které je opět jednoduchý vzkaz – lakota, je vyšetřovatelům jasné, že mají co dočinění s vyšinutým, ale velmi inteligentním psychopatem a čeká je zcela určitě ještě dalších pět obětí. Neustále jsou zvrácenému vrahovi v patách a ten je vede krůček po krůčku k dalším smrtelným hříchům. Kdo je oním moralistně posedlým vrahem? Nezbývá, než se vydat po jeho stopách společně se Somersetem a Millsem. 

Mrazivý thriller má v sobě takový magnetismus, že vám nedovolí se od něj odtrhnout. Fascinovaně budete sledovat vše, co se na plátně odehrává, neschopni vydat hlásku a jen na vteřinu odvrátit zrak. Tento film vás zcela pohltí a vryje se vám do paměti. Přesně v tom spočívá Fincherova genialita. Dokáže z ponurého města vytvořit temný, děsivý prostor, který vás úplně spolkne. Budete se spolu s detektivy ocitat v těch nejzapadlejších uličkách, ve špinavých páchnoucích bytech, potkávat s tou největší luzou a napjatě čekat, co přijde dál. Sedm je opravdu jeden z nejlepších thrillerů filmové historie a také filmem, kde doslova excelují tři hollywoodští velikáni – Brad Pitt, Morgan Freeman a Kevin Spacey coby John Doe. Mrazivou atmosféru ještě umocňuje skvělá hudba Howarda Shorea. Bojíte-li se rádi, neváhejte a pusťte si tento geniální a nezapomenutelný výčet smrtelných hříchů.

Obsazení

Režie

David Fincher

Scénář

Andrew Kevin Walker

Kamera

Darius Khondji

Hudba

Howard Shore

Hrají

Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow, R. Lee Ermey, Andrew Kevin Walker, John Cassini, Reg E. Cathey, Bob Collins, Richard Roundtree, Allan Kolman, Alfonso Freeman, John C. McGinley, Kevin Spacey, Richard Portnow, Mark Boone Junior, Emily Wagner, Michael Massee, Leland Orser, Lexie Bigham, Evan Mirand, Harris Savides, Richard Schiff, Richmond Arquette, Charles S. Dutton, Endre Hules, Harrison White.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC