Mlčení jehňátek

Kdo by neznal Anthonyho Hopkinse ve své snad nejslavnější roli dr. Hannibala Lectera a Jodie Fosterovou jako agentku FBI Clarice Starlingovou? Strhující, neotřelá a neokoukatelná klasika mísící v sobě žánry kriminálního filmu, hororu a thrilleru. Není jistě náhodou, že film získal v roce 1991 hned pět Oscarů, a to za nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší herec v hlavní roli, nejlepší herečka v hlavní roli a nejlepší adaptovaný scénář.

V cele s přísnou ostrahou je uvězněn jeden z nejobávanějších masových vrahů – dr. Hannibal Lecter. Odmítá komunikovat, nechce spolupracovat, když se ale před jeho celou zjeví mladá nadějná agentka Clarice Starlingová. Zpočátku se zdá, že ani s ní nebude Lecter mluvit, až při odchodu si ji zavolá zpět a uzavřou dohodu: Lecter získá za informace o dalším sériovém vrahovi, kterému říkají Bufallo Bill (Ted Levine), nejprve lepší zacházení a převoz do jiné věznice, a později si také na agentce vynutí, aby mu za každou informaci pověděla kus ze svého života.

Sledujeme tak postupně jednak příběh života mladé agentky, která si s sebou nese celoživotní trauma ze smrti svého otce, jednak postupné odkrývání identity Bufallo Billa. Lecterovi se nakonec z vězení podaří uniknout, ovšem Clarice nakonec sama dopadne Jame Gumba, který se skrývá pod jménem Bufallo Billa. 

Zápletka, jednotlivé dílčí scény, propojení hororových a thrillerových prvků, to všecko by stačilo na skvělou podívanou. Ovšem Mlčení jehňátek se stalo výjimečným právě díky hereckým výkonům obou hlavních představitelů. Anthony Hopkins prostě děsí už svým klidným výrazem, za kterým se ale mrazivě ukrývá zlo ve své čisté podobě, navíc podpořené svého druhu genialitou. Film je totiž také plný nejrůznějších kulturních a kulturněhistorických narážek, Lecter je nesmírně vzdělaný muž s vysokou inteligencí, kterou ovšem využívá velice zvráceným způsobem. Jodie Fosterová zase prokazuje schopnost zahrát proměnu: agentka na začátku své kariéry se postupně proměňuje ve skvělého detektiva, který nakonec vraha nejen odhalí, ale také sám dopadne a zneškodní. To vše je ale zahaleno v neopakovatelné mlze a hře světel a stínů, která děsí i láká i po téměř čtvrtstoletí. 

Obsazení

Režie

Jonathan Demme

Předloha

Thomas Harris

Scénář

Ted Tally 

Kamera

Tak Fujimoto 

Hudba

Howard Shore 

Hrají

Jodie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glenn, Anthony Heald, Ted Levine, Frankie Faison, Kasi Lemmons, Brooke Smith, Obba Babatundé, Diane Baker, Roger Corman, Charles Napier, Cynthia Ettinger, Chris Isaak, Daniel von Bargen, Ted Monte, George A. Romero, Tracey Walter, Stuart Rudin, Brent Hinkley, John W. Iwanonkiw, John Hall, Tommy Lafitte, Lawrence A. Bonney, Ella Scott Lynch, Adelle Lutz, Paul Lazar. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC