S čerty nejsou žerty

Již klasická česká pohádka z dílny Hynka Bočana byla natočena na motivy pohádky Boženy Němcové Čertův švagr a diváci ji poprvé mohli vidět v roce 1984. Tato pohádka patří v České republice k těm nejoblíbenějším, protože krom čar, kouzel a asi nejzdařilejšího filmového pekla je v ní také humor.

Děj je docela bohatý. Mladý syn mlynáře Petr (Vladimír Dlouhý) válčí se svou ovdovělou macechou Dorotou (Jaroslava Kretschmerová), kterou zajímají jen peníze a majetek. Má navíc pletky se správcem zámku (Viktor Preiss), jenž jí chce pomoct se Petra zbavit, a získat tak další peníze. Petr se samozřejmě nechce dát, utíká před vojáky a při tom se mu podaří zachránit mladé princezny, pyšnou Angelínu (Dana Bartůňková) a hodnou Adélku (Monika Pelcová). Jenže nakonec stejně neunikne a je odsouzen k dvanácti letům v armádě. Ale co čert nechtěl, peklo má své vlastní plány. Lucifer (Karel Heřmánek) pověří mladého čerta Vraníka (Ondřej Vetchý), aby mu přinesl Dorotu Máchalovou. Vraník svůj úkol splní, jenže místo macechy přinese Petrovu hodnou babičku. Všechno musí samozřejmě napravit, jenže jako čertovské uchu se mu to moc nedaří, dokud se neseznámí s Petrem. Společně peklu Dorotu chytí. Petr však musí v pekle už zůstat, protože co si peklo vezme, to už nevydá. Jenže líným čertům pracovitý Petr brzy začne překážet, tak ho pěkně vypoklonkují zpět na zem. Ale nejde s prázdnou, v kouzelném kabátu vypadá sice jaké sám pekelník, zato má zlaťáků nekonečně mnoho. Zadlužený kníže pán (Josef Kemr) se okamžitě doví o tajemném cizinci, který rozdává peněz, co jen hrdlo ráčí. Jenže nic není zadarmo, a tak si Petr řekne za odměnu o ruku princezny. Mezitím už s Vraníkem kují pikle, jak dostat správce a všechno zase napravit. 

Pohádky mají vždy dobré konce a peklo je spravedlivé, takže ani tady nepřijde zkrátka nikdo, kdo by neměl, a zamilovaná srdce se nakonec taky najdou. Dokonce i Lucifer si najde svou nevěstu. 

Obsazení

Režie

Hynek Bočan

Předloha

Božena Němcová (kniha)

Scénář

Jiří Just, Hynek Bočan.

Kamera

Jaromír Šofr

Hudba

Jaroslav Uhlíř

Hrají

Karel Heřmánek, Vladimír Dlouhý, Ondřej Vetchý, Jana Dítětová, Josef Kemr, Viktor Preiss, Jaroslava Kretschmerová, Monika Stará, Dana Bartůňková, Petr Nárožný, František Vicena, Václav Vydra nejml., Vladimír Hrubý, Ladislav Gerendáš, Luděk Munzar, Jiří Růžička ml., Václav Upír Krejčí, Stanislav Hájek, Vladimír Hrabánek, Vlastimil Bedrna, David Schneider, Zdeněk Blažek, Vlastimil Práda, Jiří Schmiedt, Michal Roneš, Pavel Spálený, Jana Robenková, Miro Grisa, Jan Skopeček, Miloslav Štibich, Milan Charvát, Jan Schmid, Stanislav Oubram, Jan Šimek,Vladimír Švabík, Petr Růžička, Václav Král, Václav Štercl, Naděžda Prchalová-Vicenová, Miloslav Homola, Martin Hron, Roman Holý, Pavel Cajzl, Monika Pelcová, Jan Kreidl.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC