Okresní přebor

Původní český seriál, který produkovala televize Nova, se vysílal v roce 2010 a velmi rychle si našel svou fanouškovskou základnu. Seriál vypráví o partě fotbalistů klubu SJ Slavoj Houslice na venkově, kteří se chtějí dostat do vyšší soutěže. Banální příběh, který mohl v českých poměrech skončit katastrofou, ale díky výbornému tvůrčímu týmu i hereckému obsazení se z Okresního přeboru stal seriál, který patří k tomu nejlepšímu, co u nás po revoluci vzniklo.

Tvůrci si dali záležet, aby nepracovali s klasickým formátem, ale využívají spíše reklamních principů. Snad za to může Jakub Kohák, jako jeden z režisérů, ovšem faktem je, že seriál je složen téměř z reklamních gagů, které však na sebe krásně plynule navazují a vytváří specifikou atmosféru. Ani scénáristé nezůstali pozadu a dali si záležet, aby všechny postavy byly uvěřitelné. A tak snad v žádné větě nechybí nějaký ten vůl či podobné jazykové lahůdky, ale vše sedí krásně na svém místě. Okresní přebor si na fotbalovou atmosféru vesnice jen nehraje, on ji v sobě opravdu má a kdo někdy zažil takový zápas s kelímkem piva v ruce, přesně ví, že tvůrci seriálu střílí do černého. 

Navíc výborné herecké obsazení v čele s Ondřejem Vetchým a Luďkem Sobotou všemu jen přidává na síle. Vetchý jako Jirka Luňák exceluje jako cholerický, ale dobrácký kapitán, který chce své spoluhráče mnohdy opravdu doslova dokopat někam dál, k lepším výkonům. Sobota coby Václav Orel se představil trochu netypicky ve vážnější poloze, než jak ho běžně diváci znají. Je trochu zasmušilejším komentátorem dění kolem sebe, ale tato role mu vysloveně sluší.

Okresní přebor ukazuje, že vtipný seriál z vesnického prostředí, z trochu zaprděnějšího fotbalového hřiště může mít svou úroveň a nemusí být trapnou karikaturou skutečnosti, ale poctivým obrazem světa, který všichni tak dobře známe a můžeme se u jeho sledování dobře bavit.

Obsazení

Režie

Jan Prušinovský, Jakub Kohák.

Scénář

Petr Kolečko, Jan Prušinovský.

Kamera

Petr Bednář, Aleš Hart.

Hudba

Vratislav Kydlíček

Hrají

Ondřej Vetchý, David Novotný, Ladislav Hampl, Jakub Kohák, Petr Růžička, Pavel Kikinčuk, Luděk Sobota, Leoš Noha, Jaroslava Pokorná, Tatiana Vilhelmová, Marika Procházková, Alena Mihulová, Ivan Trojan, Pavel Nečas, Petr Franěk, Lukáš Langmajer, Jan Václavík, Petra Hobzová, Lukáš Příkazký, Jana Pidrmanová, Ladislav Županič, Václav Kopta,Karel Wiencek, Jarmil Škvrna, Hynek Čermák, Ludmila Kartousková, Stanislav Štícha, Jaroslav Šimek, Heda Pacnerová, Luboš Vrňata, Martin Pechlát, Michal Pavlata, Marek Taclík, Jolana Běhounková, Petr Nárožný, Miloslav Štrobl, Doan Gia Bao, Pavel Šimčík, Barbora Poláková,Pavla Beretová.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC