Odpočívej v pokoji

Svět smrti, tajemství smrti, ale i ironie, nadhled a humor, to jsou směsi, ze kterých je smíchán seriál Odpočívej v pokoji. Prostředí pohřební služby tvoří východisko seriálu, který patří mezi nejúspěšnější a nejvíce oceňované původní seriály posledních patnácti let. Svědčí o tom třeba šest Cen Emmy za první řadu.

V čem je kouzlo tohoto projektu? Na jedné straně je tu zřejmý rukopis hlavního režiséra i scénáristy, Alana Balla. I v Odpočívej v pokoji vidíme postupy, které proslavily jeho Americkou krásu (1999). Je to působivá, někdy humorná, někdy groteskní, ale jindy také velmi silně emocionálně působící spojitost, v jaké vedle sebe stojí věci tragické a směšné.

Rodina Fisherových by mohla být takovou obyčejnou americkou rodinkou, kdyby nevlastnila pohřební službu, a kdyby s tím nesouvisely i jisté okolnosti. Ty se dají poznat ve chvíli, kdy se domů vrací mladý rebel, který původně nechce pokračovat v řemesle svého otce, Nathaniel „Nate“ Fisher mladší (Peter Krause). Rozhodně by si dokázal představit jinou budoucnost a ani svátky, kvůli kterým přijíždí, jej v tom neměly zlomit. Jenže osud s ním sehraje ďábelskou hru: jeho otec, Nathaniel Fisher starší (Richard Jenkins), zemře při dopravní nehodě a zanechá závěť, se kterou se nedá nic dělat: Nate musí převzít rodinný podnik a vézt jej společně s mladším bratrem Davidem (Michael C. Hall) a sestřičkou Claire (Lauren Ambrose). A to ještě mu „zůstane na krku“ matka Ruth (Frances Conroy), která je po smrti manžela úplně zdrcená. Vyčítá si totiž, že rozhodně nepatřila k nejvěrnějším manželkám v USA.

A tak, chtěj, nechtěj, začíná pracovní rutina: každý díl seriálu začíná bizarní smrtí a je vlastně záznamem příprav pohřebního obřadu, ve kterém velice zdatně pomáhá Federico Diaz (Freddy Rodriguez), klasický typ pohřebáka. Jenže! Rodina velmi brzy zjistí, že s mrtvými může mluvit, a to včetně manžela a otce Nathaniela. Nepředstavujme si ale nějaké duchařské tiché rozhovory, jde o reálné filmové dialogy, takže v některých pasážích seriálu není tak úplně jasné, mluví-li živí s živými nebo jak. To je jistě dobrý prostor pro nejrůznější komické, ale i melancholické a také tragické otázky, které směřují ke smyslu a významu smrti v životě člověka. Není proto divu, že se na seriálu podílel i syn spisovatele, který toho o smrti věděl dost, G. G.Marquéze, Rodrigo García. 

Aby to všechno nebylo tak jednoduché, sledujeme také počínání mladšího syna Davida, který nemá odvahu říct své matce pravdu o tom, že je homosexuál. A to jej chodí pravidelně navštěvovat bývalý policista a současný přítel, Keith Charles (Mathew St. Patrick) – svět jako stvořený pro jemný humor, ale i vážné tázání po smyslu života a smrti.

Obsazení

Režie

Alan Ball, Miguel Arteta, Lisa Cholodenková, Alan Taylor, dále ad.

Scénář

Alan Ball, Rick Cleveland, ad.

Kamera 

Jim Denault, Rob Sweeney.

Hudba

Richard Marvin, Thomas Newman.

Hrají

Peter Krause, Michael C. Hall, Frances Conroy, Lauren Ambrose, Freddy Rodríguez, Mathew St. Patrick, Rachel Griffiths, Justina Machado, Jeremy Sisto, James Cromwell, Lili Taylor, Ben Foster, Joanna Cassidy, Richard Jenkins, Ed O'Ross, Peter Macdissi, Tim Maculan, Rainn Wilson, Tina Holmes, Sprague Grayden, Eric Balfour, Kathy Bates, Peter Facinelli, Marina Black, Justin Theroux, Ed Begley Jr., David Norona, Mena Suvari, David Hornsby, Patricia Clarkson, Kellie Waymire, Anne Ramsay, Matt Malloy, Robert Foxworth, Chris Messina, Nicki Micheaux, Catherine O'Hara, Michael Weston, Timm Sharp, Michelle Trachtenberg, Beverly Todd, Matt Winston, Christine Tucci, Ricardo Chavira, Abby Brammell, James Black, Kevin Rankin, Julie White, Myndy Crist, Illeana Douglas, Glenn Fitzgerald, Grant Show, Bobby Cannavale, Jennifer Elise Cox, Veronica Cartwright, Wendy Schaal, Lisa Banes, Rosalind Chao, Brooke Smith, Sean O'Bryan, Lauren Birkell, J.G. Hertzler, Peter Birkenhead, Arye Gross, Harriet Sansom Harris, Molly Parker, Adam Scott, Alice Krige, Steven Pasquale, Graham Jarvis, Stark Sands, James Pickens Jr., Jenna Fischer, Lee Garlington, Andrew Prine, Josh Stamberg, Lana Parrilla, Lisa K. Wyatt, Meagen Fay, Manuel Urrego, Pat Healy, Ilia Volok, Vanessa Marano, Robert Baker, Robert Pine, Austin Nichols, Kimberlin Brown, Brian Poth, Nolan North, Larry Sullivan, Mark L. Young, Michail Chmurov, Brian Ames, Caroline Aaron, Jacob Vargas, Shawn Hatosy, Mare Winningham, Lombardo Boyar, Bill Cobbs, Mary Gross, Tracy Middendorf, Dennis Christopher, Veronica Hart, Wade Williams, Larry Drake, Leon Rippy, Mark Devine, Sharon Madden, Sandra Oh, Raphael Sbarge, Alexandra Holden, Jenette Goldstein, Lindsay Beamish, Theresa Tilly, Jayma Mays, Marc Worden, Zachary Quinto, Amy Spanger, Beth Grant, Jenna Boyd, Evan Handler, Dina Meyer, Josh Radnor, Silas Weir Mitchell, Sarah Lancaster, Max Grodénchik, Rhys Coiro, Tom Lenk, Adam Rodriguez, Joel David Moore, Ash Christian, Anna Gunn, Dean Norris, Landry Allbright, Mark Harelik, Sahar Bibiyan, Alan Ball, Cameron Watson, Elizabeth Rodriguez, Braeden Lemasters, Christina Cabot, Anne Dudek, ad. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC