Americká krása

Když se Sam Mendes rozhodoval pro scénář ke svému celovečernímu filmu, těžko si mohl vybrat lépe. Zvolil mistra melancholie i komiky, autora, který je schopen vytvořit stejně tak silný příběh jako i kvalitně psychologicky vykreslit jednotlivé postavy. Výsledkem byl film, který ohromil především odbornou veřejnost, ovšem ani ta divácká nezůstala chladná a producentům vynesl na tržbách více než 350 milionů dolarů.

Film je karikaturou i melancholickým pohledem na americkou rodinu střední třídy, které se také nevyhne fenomén známý jako krize středního věku. Ta zachvátí především otce a do té doby otloukánka rodiny, Lestera Burnhame. Tuto roli si vysnil a nakonec i získal Kevin Spacey, i když se na jeho místo uvažovalo o těžkých hereckých kalibrech, jako jsou Kevin Costner, Woody Harrelson, John Travolta a Bruce Willis. Pokud ovšem měl Mendes čich na scénář, s hlavním hercem to bylo stejné, protože Kevin Spacey za tuto roli získal oscara i nominaci na Zlatý glóbus.

Náš hrdina nesplňuje požadavky, které na něj nakládají jeho žena, Carolyn (Annette Bening) i tápající a hledající dcera Jane (Thora Birch). Nicméně jednoho dne zasáhne osud, a Lester se zamiluje do Angely (Mena Suvari), dceřiny přítelkyně. 

Od té chvíle se rozjíždí kolotoč humorných i těžkých a smutek vzbuzujících situací, během nichž Lester poznává, že na to vrátit se ke svým představám z mládí není nikdy pozdě. Pořizuje si své oblíbené auto, odejde z neoblíbené práce, začne pracovat jako číšník a objeví svou dávno zapomenutou lásku, marihuanu. Tu mu pravidelně dodává trochu zvláštní sousedův syn Ricky Fitts (Wes Bentley), který se zase během příběhu spřátelí s Jane. Zkrátka, ať už celý příběh dopadne jakkoli, je Americká krása kouzelnou podívanou za záclony spokojených amerických domácností. Intenzity snímku si všimly i odborné poroty. Film získal osm nominací na oscara a pět z nich proměnil (Nejlepší film, Sam Mendes (Režie), Kevin Spacey (Hlavní herec), Alan Ball (Původní scénář), Conrad L. Hall (Kamera), nominováni byli ještě Annette Bening (Hlavní herečka), Střih, Thomas Newman (Hudba)). Podobně úspěšný byl i ve Zlatých glóbech, kde proměnil tři ze šesti nominací (Nejlepší dramatický film, Sam Mendes (Nejlepší režie), Alan Ball (Nejlepší scénář), nominace: Annette Bening (Nejlepší herečka - drama), Kevin Spacey (Nejlepší herec - drama), Thomas Newman (Nejlepší hudba)). 

Obsazení

Režie

Sam Mendes 

Scénář

Alan Ball 

Kamera

Conrad L. Hall 

Hudba

Thomas Newman 

Hrají

Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch, Wes Bentley, Mena Suvari, Peter Gallagher, Allison Janney, Chris Cooper, Scott Bakula, Sam Robards, Ara Celi, John Cho, Sue Casey, Amber Smith. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC