Návštěvníci

Původní český sci-fi seriál z osmdesátých let byl ve své době poměrně hitem. Jednak díky hereckému obsazení, neb se v něm objevovaly tehdejší herecké hvězdy, ale také výjimečností svého tématu a lehkou nadsázkou. Po roce 1989 sice nemohl být nějakou dobu vysílán kvůli autorským sporům, ale dnes je možné jej označit za českou seriálovou klasiku, vždyť kdo by neznal zkratku CML nebo legendární amarouny.

V roce 2484, v době, kdy lidstvo žije v poklidu a míru, přinese počítač CML – Centrální mozek lidstva – znepokojivou zprávu, že Zemi hrozí srážka s meteoritem, která by mohla znamenat vyhlazení minimálně šedesáti procent lidstva. Ve hře jsou různé možnosti na záchranu, třeba přesídlení na Měsíc, ale proti tomu protestují delfíni, pro něž by to záchranu rozhodně neznamenalo. S geniálním řešením přichází akademik Richard (Josef Bláha), fanatický obdivovatel Adama Bernaua, který v osmdesátých letech přišel s teorií, jak přemisťovat celé kontinenty a planety v čase. Jeho zápisky však shořely při požáru, takže neexistují žádné zaznamenané výpočty, podle nich by bylo možné se řídit. A tak je ustanovena expedice včele s Richardem, která se má vrátit v čase do roku 1984 a zápisky zachránit a dovézt, aby bylo lidstvo ušetřeno tragické srážky s meteoritem. Když se členové expedice ocitnou v daleké minulosti, zjišťují, že jejich záchranná mise rozhodně nebude tak jednoduchá, jak si původně představovali.

Tento nesmrtelný seriál je vysloveně kouzelný v přístupu k žánru sci-fi a v nadsázce, s níž jsou líčeny veškeré události. Zde nelze doporučit nic jiného, než se na Návštěvníky podívat a nechat se unášet na vlně osmdesátých let. 

Obsazení

Režie

Jindřich Polák

Scénář

Ota Hofman, Jindřich Polák.

Kamera

Jiří Macháně

Hudba

Karel Svoboda

Hrají

Dagmar Patrasová, Josef Bláha, Josef Dvořák, Jiří Datel Novotný, Dagmar Veškrnová-Havlová, Eugen Jegorov, Viktor Král, Klára Pollertová-Trojanová, Vlastimil Brodský, Vladimír Menšík, Jiří Lábus, Jitka Molavcová, Dana Bartůňková, Jaroslav Rozsíval, Jan Hartl, Jiří Císler, Jiří Kodet, Laďka Kozderková, Lukáš Bech, Jiří Krampol, Helena Růžičková, Ondřej Vetchý, Karel Koloušek, Bořivoj Navrátil, Otto Šimánek, Jan Čenský, Miroslav Moravec, Jana Švandová, Jiří Havel, Jana Břežková, Zdeněk Martínek, Vladimír Brabec, Jaromír Kučera, Josef Střecha, Jan Kuželka, Jitka Zelenohorská, Ludmila Zábršová-Molínová, Věra Kalendová, Otakar Brousek st., Zdenka Procházková, Marie Málková, Mahulena Bočanová, Jan Přeučil, Jaroslav Tomsa, Václav Vydra nejml., Milan Klásek, Alena Procházková, Martin Stropnický, Jiří Žák, Josef Šebek, Karel Hovorka st., Vladimír Pospíšil, Vladimír Hrabánek, Zuzana Burianová, Jaroslav Mareš, Lída Plachá, Vladimír Kratina, Petr Svárovský, Zora Jandová, Jan Kehár, Marta Kaňovská, Jan Skopeček, Ilona Svobodová, Václav Štekl, Mnislav Hofmann, Lubomír Kostelka, Oldřich Velen, Miloslav Kročil, Taťána Čechovská, Božena Fixová, Zdeněk Hodr, Daniel Dítě, Stanislava Bartošová, Roman Hájek, Ludmila Slancová, Jitka Nováková, Elena Strupková, Zdeněk Srstka, Anna Wetlinská, Jana Viščaková, Luďa Marešová, Jan Kaněra. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC