Moulin Rouge

Muzikál, který v nápaditém, zběsile rychlém, efekty přeplněném, barvami zaplněném mixu vypráví vlastně banální příběh zasazený do tajuplných a mýty opředených kulis.

Na přelomu 19. a 20. století se dostáváme do Paříže, města umění, svobody, nově objevené elektřiny, ale také sexu, drog, vášně. Sem, nejprve na Montmartre, mezi umělce, básníky a bohému, přichází Christian (Ewan McGregor – známý např. ze Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba, nebo Trainspottingu). Brzy tak nemůže minout sídlo neřesti, hříchu, ale především otevřené a volné lásky: bájný a tajuplný noční klub a nevěstinec v jednom, Moulin Rouge, který vlastní svobodomyslný, ale zároveň na penězích a slávě závislý Harold Zidler (Jim Broadbent). Christian také nemůže minout klenot mezi kurtizánami, královnu mezi prostitutkami a, jak se později ukáže, svou Eurydiku, Satine (Nicole Kidmanová – např. Eyes Wide Shut). Ta se samozřejmě zdráhá podlehnout mladičkému sice, ale velice chudému umělci, když dostává nabídky od mahárádžů z celého světa. Nakonec ale rozhodne za ně oba, a vlastně i za celý tajuplný svět Moulin Rouge, Satinino srdce, a dívka za toto své podlehnutí musí zaplatit životem.

To všecko se odehrává v třpytivých kulisách a především ve velmi nápaditých, stejně jako drzých coververzích nejznámějších světových hitů, jako třeba Stingovo Roxane přetransformované na tango. Režisér Baz Luhrmann se sám vyznal z toho, že se pokusil natočit příběh založený na mýtu o Orfeovi: i Christian musí sestoupit až na dno, do podsvětí, i on se chvíli dotýká své jediné ženy na světě, své Eurydiky, i on se s ní nakonec musí rozloučit, ovšem toto rozloučení je mu novou životní zkušeností a znamená pro něj i svého druhu vykoupení. Kromě dvou zcela výjimečných hereckých, ale i pěveckých výkonů Nicole Kidmannové i Ewana McGregora zde uslyšíme a uvidíme i další slavné postavy minulosti, nebo osobnosti showbyznysu, malíže Tolouse-Lautreca hraje John Leguizamo, hlas Zelené víly zase namluvil Ozzy Osbourne.

Film získal také řadu ocenění, z nichž připomeňme Zlatý glóbus za nejlepší film (komedie/muzikál), a za ženský herecký výkon (Nicole Kidmanová) v kategorii komedie/muzikál. Moulin Rouge se také dostalo osmi nominací na Oscara (nejlepší film, herečku v hlavní roli – Nicole Kidmanová, kameru, střih, masky a zvuk), ovšem úspěšný byl jen ve dvou z nich, sošku si odnesli Catherine Martin a Angust Strathie za kostýmy, a Catherine Martin za výpravu.

Obsazení

Režie

Baz Luhrmann

Scénář

Baz Luhrmann, Craig Pearce.

Kamera

Donald McAlpine 

Hudba

Craig Armstrong 

Hrají 

Nicole Kidman, Ewan McGregor, John Leguizamo, Jim Broadbent, Richard Roxburgh, Garry McDonald, Jacek Koman, Natalie Jackson Mendoza, David Wenham, Kylie Minogue, Plácido Domingo, Tara Morice, Ozzy Osbourne, Nash Edgerton, Kiruna Stamell, Tim Elliott, Deobia Oparei. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC