Trainspotting

Téměř dvacet let stará kultovka z drogového prostředí skotské mládeže vznikla jako adaptace novely spisovatele Irvina Welshe, který kousavě, ale taky s kapkou humoru dokázal rozkrýt život feťáků a rovněž zkritizovat měšťáckou společnost. Režie filmu se ujal Danny Boyle, který už měl za sebou černou komedii Mělký hrob.

Trainspotting popisuje život party feťáků v Edinburghu, jejichž jedinou starostí je, dát si dávku heroinu. Dny plynou a vy se nemusíte o nic starat, snad jen o peníze, ať je na další heroin, ale peníze se dají sehnat všude. Třebas stačí ukrást televizi z domova důchodců, zrovna když se na ni staroušci dívají a pak ji někde střelit. Mark Renton (Ewan McGregor) tak žije s partou kamarádů docela spokojeně. Jenže věčně se tak existovat nedá. Rozhodne se, že zkusí normální život, ale vydrápat se ze dna společnosti mezi „normální“ lidi není zrovna procházka růžovým sadem, zvláště když svoje parťáky, kteří jsou trochu šílenější, máte rádi. Kdo by přeci netrávil rád čas se Spudem (Ewen Bremner), který jednoduše drogy rád, nebo Sickboyem (Jonny Lee Miller), jenž je fanatickým fanouškem Jamese Bonda se Seanem Connerym, či Begbiem (Robert Carlyle), jehož jedinou zálibou je řezání lidí. 

Renton není rozhodně žádný svatoušek, ale prostě si chce dát život dopořádku. A jak vypadá jeho cesta „ven“? Je plná bizardních situací, hlubokých propadů zpět i naprosto otřesných zkušeností. Trainspotting je tak vlastně filmem o jedné ztracené generaci, o lidech, na které se díváme svrchovaně, ale máme na to právo? Welsh ani Boyle na to neodpovídají, nechávají na každém, co si bude myslet. Oni jen realisticky vykreslují svět drogově závislých. Občas se vám bude zvedat žaludek společně s Rentonem, ale občas se budete bavit, jako byste si zrovna taky šlehli. 

Prostě skvělý film o drogách, který patří k tomu nejlepšímu ve svém žánru, ale není to žádná omezená komedie, ani moralistní žvást. Pro fanoušky Mechanického pomeranče, který se místy filmem také mihne, to bude další kultovní záležitost. Jednoduše poctivě natočený film, který je skvěle vyprávěn a při tom zůstává naprosto realistický.

Obsazení

Režie

Danny Boyle

Předloha

Irvine Welsh (kniha)

Scénář

John Hodge

Kamera

Brian Tufano

Hrají

Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller, Kevin McKidd, Robert Carlyle, Kelly Macdonald, Peter Mullan, James Cosmo, Susan Vidler, Shirley Henderson, Irvine Welsh, Keith Allen, Kevin Allen, John Hodge, Stuart McQuarrie, Andrew Macdonald.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC