Mentalista

Americký televizní seriál se na obrazovkách objevuje od roku 2008, v České republice pak od roku 2009. Novodobá kriminálka bývá přirovnávána k dalším oblíbeným detektivním seriálům, které jsou stále populárnější.

Nejde však o krimi, kde k dopadení pachatele pomohou sofistikované metody a vědecké postupy, jako to známe kupříkladu z Kriminálky Miami, ale vše stojí především na hlavní postavě policejního konzultanta CBI (Kalifornský úřad pro vyšetřování). A tak se ve spojitosti s Mentalistou (angl. The Mentalist) zmiňuje Doktor House nebo Monk.

Hlavní hrdina, Patrick Jane (Simon Baker), však není ani tak arogantní jako House, ani tak podivínský jako Monk. Jde o charizmatického muže, jenž dokáže z nejmenších detailů a chování lidí vyčíst jednoduše víc než ostatní, odhalit, kdy lžou, odkrýt jejich pravé úmysly, strategii. Hnacím motorem pro jeho spolupráci s vyšetřovateli je čistě osobní tragédie, neboť Jane se snaží neustále dopadnout sériového vraha Red Johna, který mu zabil ženu a dceru. Jane se navíc nijak netají úmysly tohoto vraha sám zabít a pomstít tak svou rodinu. Red John je však stále na útěku a vraždí dál. Na místě činu zanechává své typické znamení – smajlíka nakresleného krví své oběti, s níž ho vždy pojí nějaký osobní, emocionální vztah. Jane je svou pomstou posedlý, a tak ho musí často držet na uzdě vedoucí vyšetřovacího týmu Teresa Lisbonová (Robin Tunney). K dalším vyšetřovatelům patří tvrďák Kimball Cho (Tim Kang), Wayne Rigsby (Owain Yeoman), k jehož charakteru patří záliba v jídle a také je zamilovaný do své kolegyně Grace van Peltové (Amanda Righetti), s níž se později opravdu sblíží.

Seriál je zajímavý především tajemnou postavou Red Johna, který s Janem hraje hru jako kočka s myší. Dokonce se několikrát setkají, ale jeho totožnost zůstává stéle tajemstvím.

Obsazení

Režie

David Nutter, Chris Long, Rod Hardy, Kevin Dowling, Bruno Heller, Dean White, John Behring

Scénář

Bruno Heller, Andi Bushell, Mike Weiss, John Mankiewicz

Kamera

Jeff Jur

Hudba

Blake Neely

Hrají

Simon Baker, Amanda Righetti, Robin Tunney, Steven Culp, Tim Kang, Tim Guinee, Owain Yeoman, Gail O'Grady, Shaun Toub, Tara Karsian, Morena Baccarin, Brett Cullen, Željko Ivanek, Brando Eaton, Elisabeth Röhm, Mark Weiler, Owen Beckman, Judith Hoag, Deborah Ann Woll, Charles Shaughnessy, Elpidia Carrillo, Josh Stewart, Bodhi Elfman, Geoff Pierson, Cameron Monaghan, Fredric Lehne, Jeffrey Nordling, Bryce Johnson, Paul Michael Glaser, Jake Busey,Gregory Itzin, Joe Adler, Michael Mosley, Mark Pellegrino.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC