Láska nebeská

Film ukazuje, jak cenná někdy může být mezinárodní koprodukce. Na tvorbě filmu se spojily americké Universal Pictures s francouzským Studio Canal a v produkci britských Working Title vytvořili romantickou komedii strhující svou pozitivní atmosférou, nepřekonatelným anglickým humorem, působivou scenérií vánočního Londýna a skvělým hereckým obsazením.

Základním heslem filmu je: Láska je všude kolem nás, jen je potřeba jí někdy vyjít naproti, a to bezhlavě. Film v sobě umně kombinuje dovednosti, které Richard Curtis prokázal svými scénáři k Mr. Beanovi, Čtyřem svatbám, Notting Hillu, Deníku B. Jones. K hlavnímu svému daru, schopnosti napsat scény, v nichž dominuje a září čistý anglický humor, dokázal přidat i kompoziční umění v tom smyslu, že jednotlivé, zdánlivě oddělené příběhy nakonec v závěru umně pronikají jedna do druhé, což pro jedny znamená trvalé štěstí, pro druhé uvědomění si vlastních omylů a chyb.

V Londýně se prostě kolem Vánoc objeví chřipka jménem láska: premiér Velké Británie David (Hugh Grant) se zamiluje do své sekretářky, či asistentky (Martine McCutcheon); vyhaslý spisovatel Jamie Bennet (Colin Firth) po nevěře své přítelkyně odjíždí do země umělcům zaslíbené, Francie, a tady narazí na dívku Aurelia (Lúcia Moniz), která sice neumí ani anglicky, ani francousky, ale má svůj půvab, Sarah (Laura Linney) má tajnou lásku, je jí kolega z práce, Carl (Rodrigo Santoro). Sarah tuší, že mu není úplně lhostejná, jenže neví, jak se k němu přiblížit; klasický milostný trojúhelník zase sledujeme v příběhu Harryho Williamse (Alan Rickman), vedoucího společnosti, který je v manželství se ženou Karen (Emma Thompson) spokojený, ovšem ještě víc jej lákají půvaby sekretářky Mii (Heike Makatsch). Jsou přece Vánoce a Harry se rozhodne koupit Mie náhrdelník, ovšem Karen jej na krku své sokyně poznává... Tak by se dalo pokračovat, je těch příběhů v Lásce nebeské několik.

Curtis se také sám ujal režie, a i když to byl jeho debut v tomto oboru, zvládl jej bravurně. Což platí zejména pro herecké obsazení. Vybral si téměř pro každou roli hvězdu, a přece je všechny přiměl k tomu, aby sehráli přirozený, nepřepjatý kus plný pohodové příjemné atmosféry, komediálních situací i míst, ve kterých si popláčete. Není tedy náhoda, že film, který stál 40 milionů dolarů, jich nakonec vydělal 241.  

Obsazení

Režie

Richard Curtis 

Scénář

Richard Curtis 

Kamera

Michael Coulter 

Hudba

Dido, Craig Armstrong.

Hrají

Bill Nighy, Gregor Fisher, Colin Firth, Sienna Guillory, Liam Neeson, Emma Thompson, Kris Marshall, Heike Makatsch, Martin Freeman, Chiwetel Ejiofor, Andrew Lincoln, Keira Knightley, Hugh Grant, Martine McCutcheon, Laura Linney, Julia Davis, Abdul Salis, Edward Hardwicke, Thomas Brodie-Sangster, Alan Rickman, Rodrigo Santoro, Elisabeth Margoni, Billy Bob Thornton, Meredith Ostrom, Rowan Atkinson, John Sharian, Glenn Conroy, Ivana Milicevic, January Jones, Elisha Cuthbert, Adam Godley, Claudia Schiffer, Shannon Elizabeth, Denise Richards, Richard Curtis, Lúcia Moniz, Nina Sosanya, Declan Donnelly, Anthony McPartlin, Joanna Page, Rebecca Frayn, Richard Hawley, Dan Fredenburgh. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC