Mr. Bean

Pokud by mi někdo před pětadvaceti lety řekl, že seriál o obyčejném chlapíkovi ze střední vrstvy, který v zásadě nic neumí, nic se mu nedaří, nikdo o něj nestojí a v ničem neumí být úspěšný, bude jednou jedním z hitů komediálních seriálů své doby, vysmál bych se mu. Jenže přesně toto pan Fazole dokázal.

Příběhy na sebe ani nepotřebují nijak navazovat, protože alfou i omegou všeho je hlavní hrdina v nezapomenutelném, nenapodobitelném a nezměnitelném pojetí Rowana Atkinsona. Ten také po odvysílání první série získal svou vlastní televizní Show Rowana Atkinsona a zahrál si třeba v Žhavých výstřelech 2, nebo v Lásce nebeské. 

Kdo je vlastně ten člověk jménem pan Fazole? Patří podle všeho do střední třídy, lidi zjevně nelituje, jsou mu lhostejní, a jestliže se oni dokážou smát jeho neúspěchům, on si vychutnává každé jejich zděšení nad nejrůznějšími nechutnostmi, k nimž se odhodlává. Příkladem za všechny může být výroba vlastního sendviče na lavičce v parku – co na tom, že se zpočátku všichni baví, co na tom, že vlastní ponožka nepatří zřejmě mezi nejčastěji využívané přístroje pro sušení listu salátu, důležité je, jak se při tom Atkinson tváří, s jakou vážností promýšlí a nakonec vykonává spojení ponožky a uschlého listu. Není totiž vůbec jasné, kdo z koho si vlastně dělá legraci.

Atkinson může připomínat mimozemšťana, stejně jako dítě, které se geneticky příliš rychle proměnilo v dospělého člověka. Jediné, o čem můžeme s jistotou tvrdit, že to má Mr. Bean rád, je jeho plyšový medvěd. V nejrůznějších banálních situacích se zase chová jako někdo, kdo v životě neslyšel nic o vztazích mezi lidmi a fungování normální společnosti. 

V samých počátcích se producenti dokonce dlouho rozhodovali, jestli by se jejich hrdina neměl náhodou jmenovat Mr. Cauliflower, tedy pan Květák. Ovšem, fazole je fazole a i název sugeruje už cosi divného, neočekávaného. Často je celý děj založen jen na geniálních grimasách a pohybech mimických svalů. Neočekávejte gejzír komických hlášek, ale když už Mr. Bean něco řekne, stojí to za to.        

Obsazení

Režie

John Birkin, Paul Weiland, John Howard Davies.

Scénář

Rowan Atkinson, Robin Driscoll, Richard Curtis, Paul Weiland.

Kamera

Shaun O'Dell 

Hudba

Howard Goodall 

Hrají

Rowan Atkinson, Robin Driscoll, Matilda Ziegler, Angus Deayton, Sophie Thompson, Richard Wilson, Phyllis Calvert, Jamie Yeates, Christopher Ryan, Howard Goodall, Danny La Rue, David Schneider, Roger Sloman, Richard Briers, Harriet Eastcott, Stephen Frost. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC