Bratrstvo neohrožených

Když se spojí Steven Spielberg, Tom Hanks HBO a sto dvacet miliónů dolarů, aby společně zprodukovali válečný seriál, je jen těžko představitelné, že by mohlo vzniknout cokoli jiného, než absolutní paráda. Když si k tomu připočteme, že Tom Hanks se na projektu podílel i jako jeden z režisérů a scénáristů, není se co divit, že Bratrstvo neohrožených je podle ČSFD druhým nejlepším a patnáctým nejoblíbenějším seriálem všech dob.

Už samotná dějová linka na sebe strhává pozornost: to, co si Spielberg ověřil jako režisér, zejména ve snímku Schindlerův seznam, funguje i tady. Chce-li někdo točit o válce, je vždycky dobré najít v jejích krutých dějinách skutečný lidský příběh a jím se inspirovat. Bratrstvo neohrožených je tak založeno na skutečných životních příbězích členů elitní jednotky vysazené do prostoru tehdy ještě okupovaného Německem, která nesla jméno E 506 - Easy Company. Zpočátku jde o partu zapálených vlastenců, kteří chtějí pomoci ve válce proti Hitlerovi. Nakonec ale, po tvrdém výcviku, se z nich stává elitní výsadková jednotka, která vykonává podstatnou funkci na území nepřítele.  

I když se od prvního výsadku vojáci setkávají jak s hrdinstvím, tak samozřejmě i se smrtí, přesto dál pracují pro společný cíl, kterým je osvobození Evropy. Na nejrůznějších místech ve Francii, Holandsku a později i Německu se svou nenápadnou, ale o to podstatnější prací podílejí na konečném vítězství. I když někteří členové umírají a z původní padesátky jich nezůstane ani polovina, přesto nakonec k vítězství dojdou. Jednou z nejpůsobivějších epizod je ta s číslem devět a názvem Proč bojujeme. Jeden z členů jednotky, kapitán Lewis Nixon, kterého hraje Ron Livingston, pochybuje o smyslu všech těch jatek a zdá se, že jedinou útěchou je alkohol. Když ale jednotka osvobodí koncentrační tábor v Landsbergu, všechny alkoholové deprese jsou pryč a všichni si zase uvědomují, že jsou věci, proti kterým má vždycky smyl bojovat.    

A to je další z výhod seriálu: s vlasteneckým patosem a huráhrdinstvím amerických vojáků se tu pracuje velice opatrně, takže se běžný divák velmi často ocitá v situaci absolutní sounáležitosti s těmito skutečnými hrdiny Druhé světové války. 

Obsazení

Režie

Richard Loncraine, David Frankel, David Leland, Tony To, Phil Alden Robinson, David Nutter, Tom Hanks, Mikael Salomon.

Scénář

Erik Jendresen, Bruce C. McKenna, Stephen Ambrose, Erik Bork, John Orloff, Graham Yost, Tom Hanks.

Kamera

Remi Adefarasin, Joel Ransom.

Hudba

Michael Kamen 

Hrají

Scott Grimes, Damian Lewis, Ron Livingston, Shane Taylor, Donnie Wahlberg, Philip Barantini, Peter Youngblood Hills, Rick Warden, Matthew Settle, Frank John Hughes, Neal McDonough, Rick Gomez, Eion Bailey, James Madio, Kirk Acevedo, Michael Cudlitz, Richard Speight Jr., Dexter Fletcher, Dale Dye, Robin Laing, Matthew Leitch, David Schwimmer, Marc Warren, Ross McCall, Nicholas Aaron, Douglas Spain, Colin Hanks, Logan Marshall-Green, Andrew Scott, Tom Hardy, James McAvoy, Stephen Graham, Hugo Metsers, David Andrews, Jordan Frieda, Stephen McCole, Simon Pegg, Jamie Bamber, Jimmy Fallon, Kieran O'Brien, Diana Kent, Jack Wouterse, Michael Fassbender, Corey Johnson, Andrew Howard, Andrew Lee Potts, Tom Hanks, Anatole Taubman, Jamie Harding, Jason O'Mara, Dominic Cooper, Peter O'Meara, Gertrude Thoma, Isabella Seibert, Suzanne Roquette, Hans-Georg Nenning, Rupert Wickham, Dan van Husen, Matthew Faber, Dirk Galuba, John Light, Luke Roberts, Ian Virgo, Chris Geere, Ben Caplan, Bart Ruspoli, Alexis Conran, Ben Loyd-Holmes, Stephen Walters, Russell Loten, Mark Huberman, James Greene, Kristina Brändén Whitaker, Jonjo O'Neill, Joel Beckett. 

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC