Schindlerův seznam

Snímek vyprávějící o holocaustu, válečné mašinerii i odvaze a lidskosti je inspirován skutečnými válečnými událostmi v Polsku. Drama vstoupilo do kin v roce 1993 a je považováno za nejlepší velkofilm o holocaustu vůbec.

Režie se ujal Steven Spielberg, režisér s židovskými kořeny, který vycházel z bestselleru spisovatele Thomase Keneallyho, Schindlerova archa. Film získal sedm Oskarů, mezi nimi i za režii, ovšem Spielberg si z filmových tržeb nevzal ani haléř.

Schindlerův seznam vypráví příběh o německém obchodníkovi a členovi NSDAP, Oskaru Schindlerovi (Liam Neeson), který přichází do Polska v roce 1939, aby mohl těžit z válečné mašinerie. Kupuje továrnu na smaltové nádobí, která se nachází na okraji Krakovského ghetta, a je rozhodnut v ní zaměstnávat právě Židy. S jejich hledáním mu pomáhá židovský účetní Isaac Stern (Ben Kingsley). Správcem ghetta se však stává důstojník SS Amon Göth (Ralph Fiennes), který nenávidí Židy i život jako takový. Stává se zdánlivě Schindlerovým přítelem, ovšem postupně je stále podezřívavější a domnívá se, že Schindler se snaží Židům pomáhat. Během války fabrika prosperuje a zaměstnaní Židé nemusí do transportů. Když však přichází rozkaz, že celé ghetto bude vylidněno a všichni transportováni do Osvětimi, rozhodne se Schindler zachránit co nejvíce z nich. S pomocí svého účetního vytvoří „Schindlerův seznam“ čítající více než tisícovku jmen, které od Götha odkoupí. Tito Židé jsou transportováni do Československa, kde mají pracovat v továrně vyrábějící granáty. Jeden vagón se však vydává na cestu do Osvětimi. Když to Schindler zjistí, rozjede se je zachránit, riskujíc při tom vlastní život. Protektorátní továrna však nic nevyrábí, a tak Schindler kupuje granáty jinde, aby je pak vydával za jejich výrobky. Jednoho dne však musí dojít peníze. K tomu naštěstí dochází v den kapitulace Německa. Všichni Židé jsou tak zachráněni, ovšem Schindler jako člen nacistické strany musí uprchnout. Od svých Židů však dostává dobrozdání v podobě dopisu, který všichni podepisují. Film končí scénou z Jeruzaléma, kde je Schindler pohřbený a kde mu přeživší Židé a jejich potomci prokazují úctu položením kamínků na hrob.

Film byl kritizován za některé drobné nejasnosti a historické nebo faktické nepřesnosti. Neoddiskutovatelné však je to, že jeho výpovědní hodnota je obrovská. Tak ožehavé téma, jakým je holocaust, dokázal Spielberg zpracovat bez zbytečných klišé, zbytečného přílišného sentimentu a okázalosti. Příběh nejednoznačného obchodníka Schindlera, který na jednu stranu využíval války ve svůj prospěch, na druhou mu však lidský život nebyl lhostejný a zachránil stovky lidí je až neuvěřitelným dramatem se skvělými hereckými výkony. 

Obsazení

Režie

Steven Spielberg

Předloha

Thomas Keneally (kniha)

Scénář

Steven Zaillian

Kamera

Janusz Kamiński

Hudba

John Williams

Hrají

Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Embeth Davidtz, Götz Otto,Mark Ivanir, Andrzej Seweryn, Friedrich von Thun, Pawel Delag, Henryk Bista, Wojciech Klata, Hans-Jörg Assmann, Ludger Pistor, Jochen Nickel, Stanisław Brejdygant, Olaf Lubaszenko,Joachim Paul Assböck, Alexander Held, Agnieszka Wagner, Erwin Leder, Bettina Kupfer, Maja Ostaszewska, Elina Löwensohn, Jerzy Nowak, Maria Peszek, Miri Fabian, Branko Lustig,Tadeusz Bradecki, August Schmölzer, Alexander Strobele, Jonathan Sagall, Ben Talar, Ruth Farhi, Maciej Kozłowski, Tadeusz Huk, Piotr Polk, Eugeniusz Priwieziencew, Beata Paluch, Jan Jurewicz, Marian Glinka, Agnieszka Krukówna, Edward Linde-Lubaszenko, Piotr Cyrwus,Wiesław Komasa, Maciej Kowalewski, Tomasz Dedek, Krzysztof Litwin, Ryszard Radwański,Hans-Michael Rehberg, Radosław Krzyżowski, Sławomir Holland, Haymon Maria Buttinger, Artus Maria Matthiessen, Ezra Dagan, Geno Lechner, Rami Heuberger, Michael Schiller, Martin Semmelrogge.

Kompletní magazín se spoustou dalších článků najdete volně ke stažení na

Available on App Store Get it on Google play PC a MAC